Patriarcha Bartłomiej odwiedził prawosławną cerkiew św. Sofii - Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie, gdzie modlił się z wiernymi o pokój w Ukrainie. „Ta wojna jest niesprawiedliwa, niespodziewana i nieuzasadniona” - stwierdził hierarcha zapewniając, że przybył do Polski, by okazać wsparcie uchodźcom z Ukrainy.

O ile każda wojna jest godna potępienia, o tyle wojna prowadzona pomiędzy prawosławnymi jest absolutnie nie do zaakceptowania – mówił hierarcha Bartłomiej. Wyraził ubolewanie, że prawosławie przeżywa obecnie kryzys jedności. Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się ten kryzys pokonać, zaś prawosławni będą mogli „wspólnie wyznawać wiarę i przystępować do jednego kielicha”.
Kryzys w światowym prawosławiu wynika m. in. stąd, że Patriarchat Moskiewski zerwał wspólnotę eucharystyczną z Konstantynopolem oraz, że tylko część narodowych Kościołów prawosławnych uznała autokefalię Prawosławnego Kościoła Ukrainy.
STACJA7 POLECA
82-letni patriarcha Konstantynopola wyznał, iż przybył do Polski, by udzielić słowa wsparcia i pocieszenia ludziom, którzy uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy i są tu przyjmowani z otwartymi ramionami. Wyraził ubolewanie, że tak wielu Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki z kraju i zbliżające się święta Wielkanocne spędzi na obczyźnie.
„Modlimy się, by ta wojna jak najszybciej się skończyła”
Wspominając swoje dzisiejsze spotkanie z polską Parą Prezydencką, patriarcha Bartłomiej podziękował wszystkim, którzy pomagają Ukrainie. Modlimy się, by ta wojna jak najszybciej się skończyła, a ludzie mogli powrócić do swoich domów – powiedział prawosławny patriarcha do zgromadzonych, wśród których byli także ukraińscy uchodźcy.
W spotkaniu z patriarchą Konstantynopola uczestniczyli m.in. abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Przeczytaj również
Spotkanie odbyło się w cerkwi św. Sofii – Mądrości Bożej. W grudniu 2015 r. podczas wizyty w Polsce patriarcha Bartłomiej poświęcił kamień węgielny pod budowę tej świątyni.
Świątynia pw. św. Sofii to pierwsza budowana po przeszło 100 latach wolnostojąca świątynia prawosławna w Warszawie. Stanowi wotum za dar 25–lecia demokratycznych przemian w Polsce i 90. rocznicę uzyskania autokefalii przez polski Kościół prawosławny. Świątynia, wybudowana przy ul. Puławskiej 568 jest trzecią cerkwią prawosławną w stolicy.
Patriarcha przybył do Polski na zaproszenie prezydenta RP i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w naszym kraju. Zakończy wizytę w Polsce środę.
KAI, pa/Stacja7