Nasze projekty

Papież napisał list do więźniów – studentów KUL. Osadzeni zapowiadają, że odpiszą Franciszkowi

Osadzeni list od papieża otrzymali przy okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. "List od samego papieża bardzo wzrusza, a nawet szokuje" - mówi jeden z adresatów. W najbliższym czasie więźniowie napiszą jeden wspólny list, który odeślą do Watykanu.

Fot. Angie Menes/Cathopic

List z Watykanu przesłany został do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego w październiku, z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Podczas spotkania w zakładzie karnym rektor KUL odczytał i wręczył go ponad 30 swoim studentom, którzy odbywają karę pozbawienia wolności. Studenci z aresztu obiecali, że odpiszą na list papieża.

Dla osadzonych był to niezwykle wzruszający moment. Przez dwie dekady spędzone we więzieniu zawsze chciałem czuć się potrzebny, żeby ktoś mnie dostrzegł. Dziś list od samego papieża bardzo wzrusza, a nawet szokuje. Franciszek pisze do nas, do więźniów zepchniętych na margines – mówi Dariusz, student Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie.

W liście papież napisał: „Wszyscy popełniamy w życiu błędy (…). Nie zapominajmy, że Bóg przebacza wszystko i zawsze (…). Jeśli ktoś czuje się samotny i opuszczony nie zapominajmy, że Matka Boża jest blisko nas, zwłaszcza gdy odczuwamy trudy”. Ojciec Święty skierował również błogosławieństwo do więźniów, prosząc ich jednocześnie o modlitwę.

Reklama

Korespondencja będzie miała ciągłość. W najbliższym czasie osadzeni napiszą jeden wspólny list, który odeślą do Watykanu. To pierwsza tego typu sytuacja w historii mojej pracy z osadzonymi, kiedy osobiście przekazuję list od Ojca Świętego – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

RZECZYTAJ TEŻ: Przebaczenie. Wyrok w twoich rękach

W tym roku ponad 50 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi studia stacjonarne I i II stopnia dla więźniów na kierunku nauki o rodzinie. 24 października ponad 50 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie.

Reklama

Pod koniec minionego roku akademickiego Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL zrealizowała film, który ukazuje ideę kształcenia osadzonych, przemiany zachodzące w więźniach, życie w zakładzie karnym, nabierające innego wymiaru, gdy ktoś daje nadzieję i przychodzi z ewangelizacją.

Film, przetłumaczony na język angielski, włoski i niemiecki, został przekazany do mediów watykańskich Vatican News. Informacja o areszcie wraz z filmem przez media Stolicy Apostolskiej dotarła do setek tysięcy osób na świecie. Reportaż obejrzeli również osadzeni.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę