Nasze projekty

Od jutra na ŚDM rejestracja tylko przez system portugalski

Dziś ostatni dzień rejestracji na Światowe Dni Młodzieży przez system polski. Od 1 czerwca do 26 lipca rejestracja będzie możliwa tylko bezpośrednio, czyli przez system portugalski.

fot. Sofia Pasman / Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / Flickr

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk precyzuje: Od 1 czerwca w systemie polskim następują zmiany w rejestracji, polegające na tym, że nie będzie już możliwe rejestrowanie przez system polski w makrogrupach polskich. Rejestracja na wydarzenia w Lizbonie będzie możliwa do 26 lipca przez portugalski system rejestracji.

Linki do rejestracji przez system portugalski, a także instrukcja „krok po kroku” znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Tak zwane makrogrupy powstały we wrześniu ubiegłego roku. Mają na celu koordynowanie zapisów przez system polski. Obecnie w Polsce powstały 3 makrogupy po ok. 5 tysięcy osób. Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wynosi w tym momencie 17 tys., ale liczba Polaków w Lizbonie może sięgnąć 25 tys., bowiem do listy z diecezji doliczyć trzeba jeszcze młodzież polskiego pochodzenia rejestrującą się w innych krajach oraz tych, którzy zostali zapisani np. w ramach międzynarodowych wspólnot czy duszpasterstw zakonnych. Tak uczynili np. franciszkanie czy oblaci.

Reklama

Ceny pakietów pielgrzyma

Przewidziane zostały trzy rodzaje pakietów z różnymi wariantami, spełniającymi różne potrzeby grup pielgrzymkowych. Wszystkie pakiety zawierają: plecak pielgrzyma, ubezpieczenie NNW, bezpłatny transport w Lizbonie w okresie ŚDM. Niektóre z pakietów obejmują również zakwaterowanie i/lub wyżywienie. Wartość odpowiednich składek została ustalona w euro. Ceny pakietów w zależności od wariantu znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Oczywiście pakiety pielgrzyma nie obejmują transportu z kraju macierzystego. Z Polski wyruszą: 98 grupy autokarowe, 279 – samolotowe, 2 rowerowe i 101 grup – korzystających z prywatnego środka transportu.

Wciąż brakuje wolontariuszy

Organizatorzy ŚDM w Lizbonie zgłaszają, że wciąż brakuje ok. 5 tysięcy wolontariuszy. Osoby pragnące włączyć się w wolontariat mogą rejestrować się obecnie tylko bezpośrednio przez system portugalski.

Reklama

Wolontariat krótkoterminowy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 7 sierpnia 2023 (daty podróży). Rekomendowany wiek wolontariuszy to między 18 a 35 rokiem życia. Wolontariat poprzedzają szkolenia on-line. Obecnie liczba zarejestrowanych wolontariuszy z Polski to 500 osób. Są to przede wszystkim grupy harcerzy i młodzi z różnych struktur: wspólnot, ruchów, stowarzyszeń.

Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Zostanie ono poprzedzone Dniami w Diecezjach – 26 do 31 lipca.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę