Nasze projekty

Obraz Matki Bożej Pocieszenia ze Starej Błotnicy powrócił na swoje miejsce. Blisko rok trwała jego konserwacja

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Radomskiej ze Starej Błotnicy, po kilkumiesięcznej nieobecności, powrócił na swoje miejsce. Wizerunek maryjny poddawano konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

fot. domena publiczna/wikipedia.org

Mszy świętej 15 listopada przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk. Dzisiaj cała nasza wspólnota parafialna, przy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, doznaje wielkiej pociechy, bowiem po wielu miesiącach nieobecności powróciła do nas Pani Ziemi Radomskiej. Dziękujemy Bogu za ten przedziwny dar Jego miłości. Ufamy, że tak jak przez wiele wieków, tak i dla nas oraz przyszłych pokoleń, Matka Boża pozostanie znakiem pociechy i niezawodnej nadziei – mówili przedstawiciele błotnickiej parafii witając biskupa.

Na wstępie Eucharystii skierował on słowa podziękowania dla osób, które przyczyniły się do odnowienia cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Jesteśmy przy Maryi, naszej Matce. Ona do każdego mówi: nie daj się przekonać, że nie masz miejsca dla Boga w sercu. Nie pozwól sobie i innym wejść na drogę, aby zatracić tę wrażliwość. Chcemy wierzyć, że mamy miejsce u Boga. Jesteś naszą Matką. Nie pozwolimy sobie odebrać wiary – mówił w homilii bp Marek Solarczyk.

Ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków wyjaśnił, że obraz przez kilka miesięcy przebywał w Krakowie, gdzie został przebadany przez specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych. Obraz jesienią 2022 roku został przewieziony na badania, gdzie poznaliśmy stan zachowania. Dzisiaj obraz jest w dobrym stanie. Ale musieliśmy pewne rzeczy poprawić, przemalować czy usunąć. Poprawiono estetykę odnoszącą się do Hodegetrii średniowiecznych, która nie była zachowana. Tu chodzi bardziej o tło. Uzupełniono złocenia i srebrzenia, wykonano drobne naprawy. Do tej pory sądzono, że pod obecnym wizerunkiem mógł znajdować się starszy. Badania to jednak wykluczyły. Dzisiaj mamy przez sobą wizerunek pochodzący z  ok. 1490 roku – powiedział ks. Michał Krawczyk.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Papageno team. Pierwsze duszpasterstwo wspierające osoby w kryzysie suicydalnym

W latach 70. uroczyście koronowano obraz

Obraz Matki Bożej Pocieszenia to wizerunek typu bizantyjskiej Hodegetrii, odmiana nazywana Peribleptos, powstały w kręgu szkoły włoskiej. Czczony jest do dziś pod tytułami Matka Boska Błotnicka, Pani i Królowa Ziemi Radomskiej, Matka Boża Pocieszenia. W 1868 r. nałożono na obraz srebrne sukienki, a bp Józef Michał Juszyński nakazał przenieść obraz z bocznej kaplicy do nawy głównej, gdyż napływ pątników wskazywał na żywy kult. Bp Jan Kanty Lorek ogłosił 25 lutego 1963 r. kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym diecezji sandomierskiej. Dzięki staraniom bp. Piotra Gołębiowskiego papież Paweł VI zezwolił na koronację obrazu. 21 sierpnia 1977 roku miała miejsce uroczysta koronacja.

8 września 2000 r. do Starej Błotnicy przybyli ojcowie Paulini. Zakonnikom z Jasnej Góry posługę w parafii i sanktuarium powierzył bp Jan Chrapek.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę