Nowonarodzonego w Polsce najwcześniej powitają w kopalni soli w Wieliczce

Co roku górnicy z Kopalni Soli „Wieliczka" jako pierwsi w kraju witają nowonarodzonego Jezusa. Pasterka odprawiana jest w Wigilię o 8.00 rano. W tym roku będzie można w niej uczestniczyć online.

fot. Kopalnia Soli w Wieliczce/youtube.com

Górnicza Pasterka rano 24 grudnia ma kilkusetletnią tradycję. To tradycja wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale i świata – podkreśla Monika Szczepa, rzecznik prasowy wielickiej kopalni.

Od początku podziemna Pasterka w Wieliczce odbywała się rano, aby mogły się na niej spotkać dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. W tym dniu nie prowadzono ciężkich prac, ograniczano się tylko do tych niezbędnych.

Współcześnie zazwyczaj Msza Pasterska w kopalni gromadziła setki wiernych: górników z rodzinami, wieliczan, mieszkańców regionu, turystów. Dla wielu była niecierpliwie oczekiwanym początkiem Bożego Narodzenia – dodaje Szczepa.

Reklama
Reklama

W tym roku z powodu pandemicznych obostrzeń odbędzie się ona wyłącznie z udziałem pracowników kopalni.

101 metrów pod ziemią

W wigilijny poranek na Pasterkę uda się tylko niewielkie grono górników – odbędzie się ona z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązujących przepisów. By jednak umożliwić uczestnictwo w tej jedynej w swym rodzaju podziemnej Pasterce wszystkim chętnym, kopalnia organizuje transmisję na żywo w serwisie YouTube na kanale Kopalni Soli „Wieliczka”.

Górnicy nowonarodzonego Jezusa witają najwcześniej w Polsce. Współcześnie nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w usytuowanej 101 m pod ziemią kaplicy św. Kingi. To w niej na jednym z ociosów znajduje się szopka betlejemska z solnymi postaciami.

Reklama
Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę