Nie żyje Adam Zagajewski. „Trzęsienie ziemi otwierające przepaść”

W Krakowie zmarł Adam Zagajewski, poeta, eseista, filozof i prozaik. Miał 75 lat.

DONOSTIA KULTURA/CC BY-SA 2.0

Adam Zagajewski urodził się w Lwowie 21 czerwca 1945 roku. Tuż po narodzinach przeniósł się z rodziną do Gliwic, gdzie ukończył liceum. Później na Uniwqersytecie Jagiellońskim w Krakowie studiował psychologię i filozofię. Był związany z poetyckim ruchem „Nowej Fali”.

Zaczął publikować już w latach 70., w 1975 roku został objęty zakazem druku. Od 1981 roku mieszkał w Paryżu, żeby po 20 latach wrócić do Krakowa.

Na łamach miesięcznika „Znak” tak pisał o przeżywaniu żałoby: „Pierwszy moment żałoby, zaraz po otrzymaniu wiadomości o zgonie bliskiej nam osoby, jest czymś straszliwym. To nawet nie jest jeszcze żałoba, to ból i bunt w stanie czystym, a słowo „żałoba” już zawiera w sobie pierwiastek rezygnacji, paktowania z tym, co się stało. Lecz w pierwszym momencie nie ma jeszcze słów, nie ma zgody, nie ma rezygnacji. Jest tak, jakby otworzyła się dziura w istnieniu. To jest trzęsienie ziemi otwierające przepaść. Moment płaczu i wściekłości, kiedy Logos jest bezradny. Logos dyskretnie odsuwa się na bok. Potem ta szczelina powoli, stopniowo zamyka się i zaczyna się długotrwały proces żałoby, zaczynamy ostrożnie chodzić po kładce nad rozpadliną; z czasem blizna zmienia kolor i prawie upodabnia się do zdrowej skóry. Są jednak śmierci, z którymi nie można się pogodzić”.

Reklama
Reklama

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę