Nasze projekty

Najnowszy film o ks. Stanisławie Brzósce wkrótce w kinach! „Los tego człowieka i jego wartość na to zasługuje”

„Powstaniec 1863” to pierwszy od ponad 30 lat film o Powstaniu Styczniowym, opowiedziany z perspektywy kapelana – ks. Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Imperium Rosyjskiemu. W filmie będzie można zobaczyć m.in. Sebastiana Fabijańskiego czy Daniela Olbrychskiego.

fot. domena publiczna/wikipedia.org/Diecezja Siedlecka/facebook.com

Kluczowe jest to, że taki film powstał, że taki film będzie w polskich kinach od 12 stycznia przyszłego roku, kiedy celebrujemy 161. rocznicę Powstania Styczniowego – wskazał Tadeusz Syka podczas konferencji prasowej dotyczącej filmu fabularnego „Powstaniec 1863”, która odbyła się w poniedziałek, 20 listopada w Sali Kinowej Centrum Bankowo-Finansowym w Warszawie. 

Ponadto w spotkaniu uczestniczyli aktorzy: Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Karolina Szymczak, Ksawery Szlenkier, Wiaczesław Boguszewski oraz w formie wirtualnej: Cezary Pazura i Ewa Szykulska. Spotkanie poprowadziła Anna Kalczyńska.

PRZECZYTAJ: Marianna Popiełuszko – uzdrowiona przez wstawiennictwo syna. „Ksiądz Jerzy żyje i wciąż jest obecny”

Reklama

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji oficjalnego zwiastuna filmu. Następnie uroczyście wprowadzono dwie cenne pamiątki związane z ks. Stanisławem Brzóską. Pierwsza to Order Orła Białego – nadany pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 29 maja 2008 r. księdzu generałowi Stanisławowi Brzósce – w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz patriotyczną postawę i bohaterstwo wykazane w walce z zaborcą. Order znajduje się dziś w Urzędzie Miasta w Sokołowie Podlaskim. Druga pamiątka to szabla (model z 1861 r.) ks. Brzóski, która została wypożyczona na poniedziałkową konferencję ze zbiorów Skarbca Jasnogórskiego w Częstochowie.

„Militarnie to powstanie przegraliśmy, ale śmiem twierdzić, że wygraliśmy je mentalnie”

Reżyser i scenarzysta – Tadeusz Syka wskazał, że pierwszy pomysł na taki film zrodził się ze studiów archiwów o bohaterach XIX-wiecznej Polski. Jedną z przesłanek do stworzenia dzieła o takiej tematyce była „luka” w polskiej kinematografii. Kiedy wybucha wojna na Ukrainie, stwierdzamy, że nie mamy wyjścia. Ten film trzeba zrobić. […] Ponieważ w tym momencie staje się najbardziej aktualną opowieścią. Ten film będzie pokazywał, że 160 lat temu, my – Polacy w czasie Powstania Styczniowego stanęliśmy do zrywu, w którym nie mieliśmy szans ze względu na brak dowódców, broni. Nikt nam nie pomógł. […] Jak zestawimy to z tym, co dzieje się obecnie na wschodzie, to widzimy, że jest odwrotnie. Militarnie to powstanie przegraliśmy, ale śmiem twierdzić, że wygraliśmy je mentalnie – wskazał Tadeusz Syka.

Reżyser przypomniał, że weterani Powstania Styczniowego bardzo mocno wspomagali obronę stolicy Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej. To oni zaciągali się do armii, aby młodych żołnierzy zaprawić w boju, zmotywować do walki i z nimi ruszyć. Mimo przegranej, zsyłek na Sybir, powstańcy styczniowy wychowali ducha i doczekali się tak naprawdę wygranej nad bolszewikami w 1920 roku – akcentował twórca filmu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Film „Napoleon” trafia do kin. Jaki był stosunek cesarza Francuzów do wiary katolickiej?

W główną rolę wcielił się aktor Sebastian Fabijański

W główną rolę ks. Stanisława Brzóski – „ducha Podlasia”, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Diecezja siedlecka jest partnerem filmu.

Bardzo bym chciał, aby o legendzie, która jest umiejscowiona dosyć regionalnie, dowiedział się cały kraj. Los tego człowieka i jego wartość, postawa i wszystko, co ze sobą niósł, po prostu na to zasługuje – wskazał odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański.

Reklama

Piosenkę do filmu nagrała polska wokalistka Sanah. Utwór będzie nawiązywał do jednego z wierszy Marii Konopnickiej. Premiera planowana jest na początek grudnia tego roku.

 „Powstaniec 1863” to pierwszy od ponad 30 lat film o Powstaniu Styczniowym; to produkcja zrealizowana z rozmachem, opowiedziana z perspektywy kapelana – ks. Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Imperium Rosyjskiemu.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę