Nasze projekty

Legnica ma sześciu nowych diakonów. Czterech z nich nie przyjmie jednak święceń kapłańskich

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wyświęcił sześciu nowych diakonów - dwóch kleryków seminarium duchownego, dla których to etap w drodze do święceń kapłańskich, oraz czterech mężczyzn, którzy będą posługiwać jako diakoni stali.

fot. Catholic Stuff/Cathopic

W homilii mszalnej w katedrze legnickiej bp Siemieniewski wyjaśnił pojęcie diakonatu. Odwołał się przy tym zwłaszcza do listów apostolskich św. Pawła. Apostoł pisze, że okazujemy się diakonami, sługami Boga, najpierw przez cierpliwość wśród utrapień i ucisków, przez miłość i głoszenie prawdy oraz przez oręż sprawiedliwości – podkreślił bp Andrzej. Przypomniał też, że słudzy Boga mają być zanurzeni pośród ludzi.

„Macie być blisko ludzi”

Diakon, jak każdy człowiek, uczestniczy w życiu codziennym, ale z inną misją, z innym posłaniem. Wy jesteście listem, który znają i czytają wszyscy ludzie. Jesteście listem chrystusowym – mówił dalej. Jak dodał, list, jakim jest Słowo Boże czytają niektórzy, a jest też inny list, który czytają wszyscy ludzie we wszystkich okolicznościach życia, niezależnie od tego, czy sięgają po Pismo Święte czy nie.

Tym listem jesteście wy. Jesteście tym listem przez postawę, przez świadectwo, styl życia, styl mówienia. Dlatego macie być blisko ludzi. Tak blisko, jak list, który każdy do ręki może otrzymać i zacząć zadawać sobie pytania o Jezusa – zaznaczył.

Reklama

„Czy dzisiejszy człowiek jest gotowy na ewangelizację?”

Biskup podkreślił też, że wejście w posługę diakonów to także wejście w ewangelizację. Czy dzisiejszy człowiek jest gotowy na ewangelizację, czy o nią prosi? – pytał biskup. Przypomniał też, że podobne pytania pojawiały się w posłudze apostołów, zwłaszcza św. Pawła. I wtedy, i dziś pojawia się jednak wołanie od ludzi – pomóż nam!

Naszą i waszą odpowiedzią ma być głoszenie Ewangelii czyli dobrej nowiny o Jezusie Chrystusie, który przemienia myślenie, serce, całe życie, ustanawia cel, kierunek i prowadzi człowieka do zbawienia – wyjaśnił. Posługa diakonatu dzisiaj nie wyczerpuje się tylko w działaniach charytatywnych. Ona prowadzi również do głoszenia słowa prawdy i dawania świadectwa życia.

Biskup Siemieniewski złożył także życzenia nowym diakonom, aby Duch Święty nieustannie ubogacał ich posługę i umacniał swoimi darami.

Reklama

Nowi diakoni to: Dawid Dziedziejko z Rząsin, Kacper Juszczak z Legnicy oraz diakoni stali: Zbigniew Kieras z Legnicy, Rafał Koronkiewicz z Raciborowic, Paweł Słota ze Szklar Górnych, Piotr Sztuba z Wrocławia.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę