Nasze projekty

Krzysztof Globisz wyróżniony nagrodą „Człowiek słowa”. Ten tytuł w jego przypadku nabiera wyjątkowego znaczenia

Krzysztof Globisz to znakomity polski aktor, który od kilku lat zmaga się ze skutkami udaru mózgu. Ma poważne problemy z mową i poruszaniem się. Jednak nie poddaje się i ciągle walczy, aby powrócić do pracy aktora. Kilka dni temu został wyróżniony nagrodą "Człowiek słowa 2023".

fot. Franek Vetulani - Own work/CC BY-SA 3.0/wikipedia.org

Krzysztof Globisz to znany polski aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny. Był wykładowcą krakowskiej szkoły teatralnej. Mowa jest dla niego szczególnie ważna, nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim zawodowo. W 2014 roku doznał poważnego udaru mózgu, który niestety spowodował przerwę w pracy zawodowej. Od tego momentu zmaga się z problemami z mową (silną afazją) i poruszaniem się.

Aktor kilka dni temu został laureatem tegorocznej nagrody „Człowiek słowa 2023” wręczonej podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W rozmowie dla Radia Lublin, Anna Dymna podkreśliła, że Krzysztof Globisz, pomimo problemów zdrowotnych nadal jest „mistrzem słowa”. Na pewno uświadamia mi jak ważne jest słowo w życiu człowieka i jak my tego słowa nie szanujemy – podkreśliła w wywiadzie. Jej zdaniem żyjemy w czasach, w których „wylewają się potoki słów” często nie przemyślanych, niepotrzebnych, krzywdzących, a Krzysztof Globisz uświadamia jej jak cenne jest każde słowo.

Krzysztof Globisz na początku lipca został wyróżniony także inną nagrodą. Podczas Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu odebrał Koronę Sandomierską i tytuł Aktora NieZwykłego. Choć wciąż zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, postanowił osobiście podziękować za wyróżnienie. Towarzyszyła mu żona, która trzymała mikrofon. Siądźcie sobie. Jestem sobą tylko przypadkowo. Jestem sobą tylko przypadkowo. Trzeba grać z dziurą w duszy. Dziękuję – powiedział mocno wzruszony.

Reklama

Wspomnianą przemowę Krzysztofa Globisza nagrał inny aktor, Andrzej Seweryn. Krzysztof i jego cudowna żona, Agnieszka są dla nas wzorem miłości, piękna, pracy, uporu i wytrwałości – napisał.

źródło: radio.lublin.pl,plejada.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę