Katolicy na całym świecie modlili się o pokój na Ukrainie. „Modlitwa jest silniejsza od broni”

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, w środę katolicy na całym świecie modlili się w intencji pokoju na Ukrainie. "Modlitwa o pokój jest silniejsza od wszelkiej broni" - podkreślił arcybiskup Swiatosław Szewczuk.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

O inicjatywie Franciszka przypominali w specjalnych apelach biskupi poszczególnych diecezji oraz zachęcali wiernych do modlitwy i postu.

Do włączenia się w modlitwę o pokój wezwał też wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. „Modlitwa o pokój jest silniejsza od wszelkiej broni” – napisał w swoim orędziu.

Podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie papież zaprosił wszystkich do modlitwy za Ukrainę. Proszę: nigdy wojny! – mówił.

Reklama
Reklama

„Mamy wrażenie, że całe piekło staje przeciwko Ukrainie”

Ks. Michał Machnio, kapłan diecezji radomskiej, pracujący obecnie na Ukrainie, opowiada, że każdego dnia ludzie modlą się tam o pokój.

Zanosimy modlitwy do Boga o pokój dla Ukrainy. Trzeba, abyśmy zjednoczyli się w tym dążeniu. Modlitwa czyni cuda, przemienia najtrudniejsze momenty naszego życia. Ona może odmienić los ukraińskiej ziemi, która jest nasiąknięta strachem przed zbrojnym konfliktem – mówił w Radiu Plus Radom.

Mamy wrażenie, że całe piekło staje przeciwko Ukrainie – powiedział abp Eugeniusz Popowicz, który w środę przewodniczył modlitwie o pokój w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu.

Reklama
Reklama

Metropolita przemysko-warszawski zachęcał, aby nie tracić ducha, ale we wszystkim zdać się na Pana Boga, bo On jest silniejszy od mocarzy tego świata.

Sztafeta modlitewna

W archikatedrze w Przemyślu, w łączności z całym Kościołem greckokatolickim na świecie w ramach sztafety modlitewnej, odbyło się nabożeństwo z Litanią do Wszystkich Świętych.

Łańcuch żywej modlitwy połączył Kijów, Melbourne, Lwów, Paryż, Filadelfię, Iwano-Frankiwsk, Rzym, Zarwanicę, Przemyśl, Kramatorsk, Winnipeg i Londyn.

Reklama

Wobec „nasilającego się zgiełku wojen i konfliktów” na Jasnej Górze modlitwa o pokój i pojednanie dla świata oraz za prześladowanych chrześcijan zanoszona jest codziennie podczas mszy św. z suplikacjami w Kaplicy Matki Bożej o 15.30.

W odpowiedzi na apel Franciszka szczególna modlitwa podjęta została podczas różańca w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.00.

O pokój modlili się wierni polskich diecezji

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wraz z pracownikami łódzkiej kurii modlił się w intencji pokoju na Ukrainie podczas Eucharystii celebrowanej w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „PIĄTKA”. Na zakończenie mszy św. udzielił zebranym błogosławieństwa Aaronowego, w którym zawarta jest prośba o pokój.

Mszy świętej w intencji pokoju sprawowanej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.

Chrystus proponuje, abyśmy nasz pokój oparli na potędze miłości, na słowie Bożym, na przekazie Ewangelii świętej. Pokój Boży nie jest zaprowadzony siłą – mówił.

Mszę św. w intencji pokoju odprawił w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec, a w homilii przypomniał jedno z Ośmiu Błogosławieństw: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”.

Bp Kopiec prosił, aby przejąć się apelem papieża Franciszka i „rozpocząć wprowadzanie pokoju od odmiany własnego serca, bo to sprawia, że wprowadzamy pokój w otaczającym nas świecie”.

W odpowiedzi na apel papieża i na wezwanie polskich i ukraińskich duchownych Rycerze Kolumba w Polsce podjęli specjalną akcję modlitewną „Most Jedności i Braterstwa w modlitwie” polegającą na zjednoczeniu się w modlitwie, wraz ze swymi rodzinami.

Także katolicy z Rosji włączyli się do modlitwy

Również w Rosji katolicy łączyli się modlitwie o pokój na Ukrainie. W liście napisanym w imieniu rosyjskich biskupów katolickich i jako przewodniczący episkopatu abp Paolo Pezzi zwrócił się do wszystkich proboszczów, wiernych i wspólnot zakonnych w tym kraju o „poważne potraktowanie” zaproszenia papieża Franciszka do modlitwy o pokój na Ukrainie.

Do apelu papieża Franciszka przyłączyli się również biskupi Unii Europejskiej. W imieniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, jej przewodniczący kardynał Jean-Claude Hollerich wyraził wielkie zaniepokojenie z powodu narastającego napięcia, wyraził solidarność z braćmi i siostrami na Ukrainie i wezwał społeczność międzynarodową do zaangażowania na rzecz pokoju.

O modlitwę za Ukrainę apelowali też m.in. biskupi z USA.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę