Nasze projekty

Już za tydzień Kongres Nowej Ewangelizacji z abp. Grzegorzem Rysiem

Trzydniowy Kongres Nowej Ewangelizacji to spotkanie, które będzie okazją do refleksji i omówienia narzędzi ewangelizacji w miastach. Ponadto po Kongresie wszyscy wierni - duchowni i świeccy - przeżyją rekolekcje ewangelizacyjne. To wyjątkowe przedsięwzięcie obejmie całą Archidiecezję Łódzką.

fot. Lednica 2000 / Youtube

Miasto ewangelizuje się nie z zewnątrz, ale odkrywając Jezusa wewnątrz

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Miasto Rewitalizacja” odbędzie się w Łodzi w dniach 9-11 września. Punktem wyjścia będzie adhortacja Evangelii gaudium, w której Franciszek pisze (poczynając od pkt. 72), że miasto ewangelizuje się w ten sposób, że nie przynosi się Jezusa z zewnątrz, ale odkrywa Jezusa, który tu jest – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Papież pokazuje dwa równie uprzywilejowane, co „zakryte” obszary obecności Pana, są to peryferie i kultura. Ważne jest by Go tam odkryć. Dodaje, że współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsce dla nowej ewangelizacji – dodał metropolita.

Jak podkreślają organizatorzy Kongresu, niesłychanie ważne jest, że odbywa się on właśnie teraz, po roku pandemii. Rekolekcje ewangelizacyjne, które towarzyszą Kongresowi, obejmą całą wspólnotę Kościoła łódzkiego. Najpierw takie rekolekcje przeżyją księża, następnie wierni i siostry zakonne i osoby konsekrowane. Jeśli nie odnajdziemy się w osobistej relacji z Jezusem, to skąd ma się wziąć przebudzenie do pełni życia pastoralnego, duszpasterskiego? – pytał w wywiadzie dla KAI abp Ryś.

Reklama

„Struktury są, ale trzeba tchnąć w nie nowe życie”

Liczę, że nasz Kongres Nowej Ewangelizacji będzie spotkaniem środowisk z całej Polski, które są zaangażowane w ewangelizację. Będziemy też zapraszać księży i świeckich odpowiedzialnych za istniejące struktury nowej ewangelizacji ze wszystkich diecezji. Struktury są, tylko trzeba tchnąć w nie nowe życie – podkreślił w tym samym wywiadzie metropolita łódzki.

Już teraz mieszkańcy Łodzi modlą się o owocne przyjęcie słowa przez uczestników Kongresu. W tej intencji odbywa się siedmiodniowe Jerycho modlitewne. Podczas Kongresu uczestnicy będą zastanawiać się nad wskazówkami Franciszka co do procesu ewangelizacji w miastach.

To tylko niektóre z wydarzeń, jakie mają miejsce we wrześniu – miesiącu ewangelizacji Archidiecezji Łódzkiej. Obecnie przeżywa ona jubileusz 100-lecia istnienia.

Reklama

Dwie części, trzy dni, kilkunastu prelegentów

Pierwszy dzień Kongresu adresowany jest do duchownych diecezjalnych i zakonnych. Głównym mówcą będzie abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Spotkanie odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Dwa pozostałe dni skierowane są dla wszystkich, którym bliska jest idea ewangelizacji w Kościele. W kościele Ojców Jezuitów w Łodzi będą mogli oni posłuchać wykładów zaproszonych gości.

Wśród prelegentów 10 i 11 września znaleźli się: kard. Luis Martines Sista (Barcelona), prof. dr hab.  Bogusław Jasiński, prof. Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki), ks. Tomáš Halik (Czechy), abp Jorge Carlos Patrón Wong, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, prof. Władysław Stróżewski, prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel oraz abp Grzegorz Ryś.

Reklama

Ponadto odbędą się także warsztaty, a jeden z nich będzie poświęcony ewangelizacji w sieci. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak wykorzystywać kursy online i dzięki nim dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Organizatorem kongresu jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Muzyczny Projekt „Decalogue” na żywo

Na zakończenie Kongresu na Stadionie Orła w Łodzi odbędzie się spotkanie zatytułowane „Ku doświadczeniu wolności”. Jego część stanowi muzyczny projekt „Dekalogue”, w którym wzięli udział artyści z całego świata.

Projekt „10 Prostych Słów” powstał z inicjatywy Marcina Pospieszalskiego, Radosława Grabowskiego oraz Rafała Urbańskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Jego głównym elementem jest album „Decalogue”, na którym znalazło się 12 utworów inspirowanych dziesięciorgiem przykazań.

W nagraniu albumu udział wzięli m.in. tacy artyści jak: znany z grupy Kelly Family Michael Patrick Kelly, franciszkanin o. Stan Fortuna z Nowego Jorku, Levi Sakala z Zambii, Kelvin Grant z Jamajki, Tony Melendez (USA), Adeb Chamoun z Syrii oraz grupa znakomitych wykonawców z Polski: Marcin Pospieszalski, Jan Trebunia, Andrzej Lampert, Józef Skrzek, Darek Malejonek, zespół Luxtorpeda.

os, archidiecezja.lodz.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę