Nasze projekty

Już w weekend Święto Dziękczynienia. Jak będzie wyglądać?

Na początku mszy świętej z okazji Święta Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz poświęci figurę zmartwychwstającego Chrystusa znajdującą się w prezbiterium, czyli centralnym miejscu Świątyni Opatrzności Bożej.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W tym roku Święta Dziękczynienia będzie obchodzone w Świątyni Opatrzności Bożej 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

Niedzielne uroczystości rozpocznie pielgrzymka dziękczynna z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, która wyruszy o godz. 7:40 z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. 

Głównym punktem obchodów XVI Święta Dziękczynienia będzie uroczysta Msza święta sprawowana o godz. 12:00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi biskup gliwicki Sławomir Oder, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Reklama

Na początku mszy świętej odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie ośmiometrowej figury zmartwychwstałego Chrystusa znajdującej się w prezbiterium, czyli centralnym miejscu Świątyni Opatrzności Bożej. To nowy, dominujący element, wciąż powstającego, wystroju wnętrza świątyni i jedna z największych takich rzeźb w Polsce, która doskonale wpisuje się w teologiczny zamysł Święta Dziękczynienia i kultu Opatrzności, bo wszystko, czego doświadczamy w Kościele, ma swoje źródło w zmartwychwstaniu Chrystusa – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. 

Tego dnia przypada również 35 rocznica konsekracji biskupiej kard. Kazimierza Nycza. W modlitwie powszechnej będzie uwzględnione wezwanie w intencji metropolity warszawskiego oraz odśpiewane zostanie Te Deum. 

W tym roku Święto Dziękczynienia będzie przebiegać pod hasłem “Dziękujemy za czyniących pokój”, które nawiązuje toczącej się wojny w Ukrainie. Niebezpieczeństwo wojny długiej i nie daj Boże, rozszerzającej się na inne regiony, osłabione przez pandemię więzy między ludźmi, skutki zdrowotne i edukacyjne – to wszystko sprawy, z którymi chcemy przyjść do Opatrzności Bożej – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz, zapraszając na XVI Święto Dziękczynienia. 

Reklama

Ponadto, wieczorem o godz. 19:45 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera oratorium „Omnia in Caritate” – oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim z okazji przypadającego 350-lecia istnienia zgromadzenia Księży Marianów. Oratorium skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. 

Wyjątkowo w tym roku obchody Święta Dziękczynienia potrwają dwa dni 3 i 4 czerwca. W przededniu głównych uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej spotkają się harcerze, aby podziękować za dwudziestolecie ustanowienia bł. S. W. Frelichowskiego patronem harcerstwa. O godz. 18:00 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz, krajowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy. 

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę