Nasze projekty

„Historia jednej zbrodni”. Niebawem na ekrany kin wejdzie film o rodzinie Ulmów

Już 9 czerwca polscy widzowie będą mogli zobaczyć dzieło poświęcone przejmującej historii rodziny Ulmów, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin w czasie II wojny światowej.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Dystrybutorem filmu „Historia jednej zbrodni” jest krakowski Rafael Film. Nowy obraz dokumentalisty Mariusza Pilisa prezentuje Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin w czasie II wojny światowej.

Reżyser przestawia niewyobrażalną zbrodnię, której 24 marca 1944 r. dokonali Niemcy w Markowej, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów. Pilis dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów oraz podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord.

Ta historia jest bardzo ważna w kontekście wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie w historii Kościoła, gdyż to pierwsze wyniesienie na ołtarze całej rodziny, w tym dziecka nienarodzonego – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

Reklama

Dzieło „Historia jednej zbrodni” to też film misyjny, który ujawnia brakujące elementy historii rodziny Ulmów. Dzieje się to szczególnie z uwagi na udział w dziele najbliższej rodziny Ulmów, czyli Mateusza Szpytmy, dzięki któremu w Markowej powstało muzeum poświęcone rodzinie Ulmów oraz jego ciotki, która była na miejscu zbrodni o poranku po jej dokonaniu – opisuje Wręźlewicz.

Dokument, który trafi do kin w piątek stanowi też swego rodzaju śledztwo. Widz z odkryje w nim, że sprawcy okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Chcemy, by ten film był spotkaniem ze świadkami historii, która wciąż się toczy. Dziejów rodziny, która ratowała ludzi bez względu na cenę – zachęca do obejrzenia dzieła w kinach Wręźlewicz.

Reklama

Szczegółowe informacje o filmie i adresach kin, gdzie będzie wyświetlany, dostępne są na stronie www.rafaelfilm.pl.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę