Nasze projekty

Episkopat spotkał się z przedstawicielami MEN ws. lekcji religii

W trakcie spotkania strona kościelna m.in. ponownie zaapelowała "o przestrzeganie właściwego trybu procedowania zmian w Rozporządzeniu" o nauczaniu religii.

fot. freepik.com

Delegaci Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Zespołu roboczego KEP do spraw kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole spotkali się 9 października z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po spotkaniu został wydany komunikat – poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Episkopatu, „stronie państwowej przewodniczyła Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w MEN, stronie kościelnej bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania KEP oraz bp Arkadiusz Trochanowski, reprezentujący Kościół grekokatolicki”.

Podczas spotkania przedstawiciele ministerstwa zaprezentowali „projekt kolejnej nowelizacji Rozporządzenia o nauczaniu religii”. Jak można przeczytać dalej w komunikacie, strona kościelna przedstawiła „swój sprzeciw i wątpliwości” dotyczące proponowanych w tym Rozporządzeniu zmian.

Reklama

Wątpliwości odnoszą się szczególnie do „zmniejszenia liczby godzin religii na wszystkich poziomach nauczania szkolnego o połowę, a także rezygnacji z obecnego w Rozporządzeniu zapisu konkordatowego, stanowiącego że lekcje religii odbywają się „w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych” (art. 12, ust. 1), przez zastąpienie go sztywną zasadą, że lekcje te będą się odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych”.

PRZECZYTAJ TEŻ>>> Wyjątkowi ludzie wymagają wyjątkowej katechezy. Jak się przygotowują katecheci specjalni?

„Ponownie zaapelowano o przestrzeganie właściwego trybu procedowania zmian”

W trakcie spotkania, jak zaznaczono w komunikacie, ponownie podniesiono „wcześniejsze wątpliwości odnoszące się do tworzenia grup z uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. Zwrócono uwagę, że takie rozwiązania zostały podjęte niezgodnie z Ustawą o systemie oświaty oraz podkreślono, że będą utrudniać realizację prawa do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice (lub oni sami) tego sobie życzą”.

Reklama

„Strona kościelna ponownie zaapelowała o przestrzeganie właściwego trybu procedowania zmian w Rozporządzeniu, który domaga się porozumienia strony państwowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych, a nie tylko konsultacji” – dodano w komunikacie.

BP KEP, KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja