Nasze projekty

Dzwony kościołów i kaplic wojskowych zabrzmią w godzinę „W”. Apel abp. Guzdka

Arcybiskup Józef Guzdek apeluje, aby w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego zabrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych. Prosi także wiernych, by ten dzień był szczególnym czasem modlitwy i troski o pamięć o powstańcach, ich heroicznym wysiłku i walce o wolną Ojczyznę.

Fot. Eugeniusz Haneman / Jerzy Piorkowski (1957) "Miasto Nieujarzmione" / Wikipedia

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas” – napisał abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego, w Apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dzwony, symboliczny znicz i modlitwa

Arcybiskup zwrócił się do do kapelanów wojskowych, aby tego dnia w godzinę „W” odezwały się dzwony kościołów i kaplic wojskowych. „Głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem” – pisze abp Guzdek.

Zachęcił także do zapalenia symbolicznych zniczy i modlitwy za poległych podczas Powstania Warszawskiego. „Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.”

Reklama
Reklama

Ocalmy pamięć!

Arcybiskup odniósł się także do konieczności zachowywania pamięci o powstańcach, zachęcając do opowiedzenia dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, „którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym.”

Wezwał także do okazania szacunku tym, którzy przetrwali Powstanie Warszawskie i dziś są żywymi świadkami historii. „Okażmy szacunek i wdzięczność tym powstańcom, którzy są wśród nas. Wsłuchajmy się w ich wspomnienia.  Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek”.

Reklama
Reklama

Pełny tekst Apelu:

W najbliższą niedzielę 1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku o godzinie 17 w Stolicy i wielu miejscach naszej Ojczyzny zatrzyma się ruch uliczny, a pamięć bohaterów wolnościowego zrywu zostanie uczczona na cmentarzach i wielu miejscach pamięci.

Zwracam się z apelem do kapelanów wojskowych, aby tego dnia w godzinę „W” odezwały się dzwony kościołów i kaplic wojskowych.

Reklama

Przypomną one o heroicznym wysiłku powstańców, których marzeniem była wolna Ojczyzna. Dźwięk nadziei będzie się przeplatał z głosem żałoby i smutku po poległych powstańcach i pomordowanych mieszkańcach niezłomnej Stolicy. Stańmy wtedy w zadumie i zamyśleniu. Z ich poświęcenia i ofiary życia odrodziła się wolna Ojczyzna. Ich męstwo stało się inspiracją dla powojennego pokolenia, by zrzucić brzemię kolejnego zniewolenia i budować życie społeczne na trwałych wartościach.

Pamiętajmy o poległych i zmarłych, zapalając symboliczny znicz i odmawiając słowa modlitwy. Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Opowiedzmy dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym.

Okażmy szacunek i wdzięczność tym powstańcom, którzy są wśród nas. Wsłuchajmy się w ich wspomnienia.  Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek.

Głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem. „Nikt z nas bowiem nie żyje tylko dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” (por. Rz 14,7). Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas.

Abp Józef Guzdek
Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego

episkopat.pl, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę