Nasze projekty

Dziewczynka w oknie życia w Koszalinie. „Cieszymy się że dzieciątko jest bezpieczne”

W poniedziałek w godzinach popołudniowych w koszalińskim oknie życia wzbudził się sygnał alarmowy. Opiekujące się placówką Caritas siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej znalazły w nim kilkudniową dziewczynkę.

fot. Ignacio Campo/Unsplash

Okno życia znajduje się w parterowej kondygnacji Domu Samotnej Matki na ul. Wojska Polskiego w Koszalinie. Dla s. Natalii Frączek, kierowniczki DSM, która znalazła noworodka, było to pierwsze takie zdarzenie w życiu. Kiedy weszłam do pomieszczenia to, ku mojemu zaskoczeniu ze względu na porę dnia, okazało się, że w oknie jest dzieciątko: malusieńka dziewczynka. Oceniłam ją na 2, najwyżej trzy tygodnie życia – mówi s. Natalia.

Jak dodaje, zaskoczenie od razu zmieniło się w uczucie radości. To szczęście, pokój, że dziecko jest ocalone, że ktoś zdecydował się poszukać miejsca, które w całkowicie bezpieczny sposób daje szansę dziecku na dalsze życie, ochronę zdrowia, adopcję – mówi siostra.

ZOBACZ: Nowy Dom Samotnej Matki w diecezji kaliskiej. „Udało się stworzyć dom, w którym matki z dziećmi są bezpieczne”

Reklama

Stan dziewczynki został oceniony jako dobry

Do noworodka wezwano pogotowie. Lekarz ocenił stan dziecka jako dobry. Dalsze badania podjęte zostaną w szpitalu, dokąd dziecko przewieziono. Na miejsce wezwano również policję w celu zgłoszenia zdarzenia. W następnej kolejności szpital przekaże informacje do ośrodka adopcyjnego, gdzie podjęte zostaną działania umożliwiające przyjęcie maluszka do nowej rodziny. Ważne jest to, żeby dodać, że rodzice dziecka pozostawiający je w oknie życia nie ponoszą konsekwencji prawnych – informuje s. Frączek.

Zdarzenie potwierdza znaczenie funkcjonowania okna życia w Domu Samotnej Matki. To konkretna i już czwarta taka sytuacja, która pokazuje, jak realizuje się w naszej placówce misja ochrony życia: że działające całą dobę okno życia jest czynne w każdym momencie, dostępne dla każdego, kto potrzebuje z tej formy ochrony życia ludzkiego skorzystać – mówi s. Frączek. My cieszymy się że dzieciątko jest bezpieczne i z naszej strony chcemy wyrazić szacunek dla rodziców, którzy dali mu szanse, zadbali o jego przyszłość – dodaje zakonnica.

Okno życia funkcjonuje w Koszalinie od 17 czerwca 2009 roku. Wcześniej trafiło tu – licząc od 2016 r. ‒ troje dzieci: dwie dziewczynki i chłopiec. Ostatnie z nich, dziewczynkę, pozostawiono tu 14 czerwca 2021 roku.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę