Nasze projekty

Dzieci pielgrzymują na Jasną Górę. „Od najmłodszych lat zachęcamy, aby podejmowały ten pątniczy trud”

Co piąty uczestnik pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górę to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia. "Odpowiedzialność za kolejne pokolenia pielgrzymów jest duża. Optymistycznie można patrzeć w przyszłość" – mówi ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor pielgrzymki.

fot. Aw58, praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, wikipedia.org/andrey.a.v, freepik.com

Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor pielgrzymki powiedział, że trend ten obserwowany jest od czasu zakończenia pandemii. Od tego momentu widzimy, że dzieci ruszają na pątniczy szlak ze swoimi rodzicami. To napawa nadzieją na przyszłość. W tych dniach obserwujemy wspólnotę Kościoła, która jest piękna, młoda oraz bardzo twórcza w budowaniu odpowiedzialności za siebie nawzajem. Mamy informacje od księży przewodników, że dzieci stanowią od 17 do 25 procent stanu osobowego poszczególnych grup pielgrzymkowych. Odpowiedzialność za kolejne pokolenia pielgrzymów jest duża. Optymistycznie można patrzeć w przyszłość – mówi ks. Krzysztof Bochniak.

ZOBACZ: Odważny gest Cristiano Ronaldo. Wykonał znak krzyża przed tysiącami Saudyjczyków

„Nogi trochę bolą, ale daję radę”

Aleksander Sobania mieszka w Małęczynie koło Radomia i we wrześniu skończy 11 lat. Idę z tatą. Jest fajnie. Śpimy w namiotach. Nogi nie bolą w czasie pokonywania pierwszych 8 kilometrów drogi, ale potem jest już ciężko. Ale nie poddaje się – opowiada młody pątnik.

Reklama

Podobnego zdania jest 15-letnia Ola ze Skaryszewa. Nogi trochę bolą ale daję radę. Wokół nas jest wiele osób, które pomagająpowiedziała pątniczka. Natomiast Dominik ma 12 lat. Mam tu wielu przyjaciół. Oczywiście, że daję radę. Rano wstajemy, idziemy na Mszę świętą, jemy śniadanie i ruszamy w trasę – dodaje pielgrzym z Janowca nad Wisłą.

ZOBACZ: Powiększyło się grono polskich dominikanek. Pięć nowych sióstr złożyło śluby wieczyste

Napawa to optymizmem, bo nie będziemy wiecznie chodzili na Jasną Górę. Od najmłodszych lat zachęcamy, aby nasze dzieci podejmowały ten pątniczy trud. Z drugiej strony ważne jest, aby w tych trudnych czasach przekazywać im wiarę – mówią rodzice, którzy również pielgrzymują do Częstochowy.

Reklama

Na trasie pątniczego trudu są już wszystkie kolumny radomskiej pielgrzymki: dwie z Radomia oraz po jednej ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic. Do celu 37 grup pielgrzymkowych dojdzie w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia. Mszy świętej na wałach jasnogórskich będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę