Nasze projekty

Dwóch jezuitów zmarło tego samego dnia. Mieli COVID-19

Informowaliśmy już o śmierci o. Andrzeja Koprowskiego SJ, ale tego samego dnia jezuici przekazali również wiadomość o odejściu o. Bartosza Kurzyńskiego SJ. Obaj zakonnicy byli związani z parafią św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Zmarli 29 stycznia z powodu zakażenia koronawirusem.

„Z nadzieją, że radują się już u Pana, pamiętajmy o nich w modlitwie” – prosi o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli.

O. Bartosz Kurzyński posługiwał jako duszpasterz chorych, a o. Andrzej Koprowski był spowiednikiem. Zakonnicy mieszkali w Kolegium Jezuitów w Warszawie, w którym wykryto zakażenie koronawirusem u kilku jego mieszkańców.

Posługiwał m.in. w Danii i Londynie

O. Bartosz Kurzyński do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 28 sierpnia 1989 roku, a pierwsze śluby zakonne złożył 26 sierpnia 1991 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku, a później posługiwał m.in. w Radomiu, Łodzi, Dani, Londynie.

Reklama
Reklama


Reklama
Reklama

Do Polski wrócił w 2008 roku i zamieszkał w Kolegium Jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. W pierwszych latach pomagał w pracy kapelanowi więzienia, a później poświęcił się głównie pracy parafialnej. Miał 52 lata.

Dyrektor programowy Radia Watykańskiego

O. Andrzej Koprowski był twórcą redakcji programów katolickich w Polskim Radio i TVP oraz dyrektorem programowym Radia Watykańskiego, autorem i tłumaczem wielu książek.

Do zakonu jezuitów wstąpił po skończeniu studiów polonistycznych, a święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Od 1979 do 1983 pełnił funkcję rektora “Bobolanum”. W latach 1983–1989 przebywał w Rzymie, jako asystent generała zakonu ds. Europy Środkowej i Wschodniej.

Reklama


W latach 1989–1997 kierował nowo powstałą redakcją programów katolickich Telewizji Polskiej, a latach 2004-2015 pracował w Radiu Watykańskim – początkowo jako zastępca, a następnie jako dyrektor programowy rozgłośni. Miał 80 lat.

ZOBACZ: Zmarł o. Andrzej Koprowski SJ

kh/archwwa.pl/KAI/Stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite