Nasze projekty

Dwie komisje zbadają sytuację w Diecezji Sosnowieckiej

"Zależy nam na dojściu do prawdy, przede wszystkim dla dobra wiernych, dla dobra Kościoła" - mówi w rozmowie z KAI bp Artur Ważny.

fot. Episkopat News/flickr.com

Pierwsza komisja zajmie się zbadaniem głośnych w ostatnim czasie afer seksualnych w diecezji. Na jej czele stanie prokurator Violetta Guia. Część składu jest już ustalona, pozostałe nazwiska podamy do wiadomości we wrześniu. Będą to raczej świeckie osoby oraz osoba zakonna. – ujawnia bp Ważny.

Witold Sadecki pokieruje pracami komisji odpowiedzialnej za audyt Diecezji Sosnowieckiej.

Obie komisje rozpoczną prace w pełnym składzie we wrześniu.

Reklama

Poniżej pełna treść komunikatu:

Sosnowiec, 19 czerwca 2024 r.


KOMUNIKAT BIURA PRASOWEGO
DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

Reklama


Decyzją bp. Artura Ważnego w diecezji sosnowieckiej zostały powołane dwie, niezależne komisje. 

Zadaniem pierwszej komisji będzie zbadanie spraw, które wydarzyły się w diecezji sosnowieckiej, a które w ostatnim czasie poruszyły opinię publiczną. Na przewodniczącą tego gremium biskup sosnowiecki powołał prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku – p. Violettę Guię. W skład komisji wejdą również specjaliści z zakresu: prawa świeckiego, prawa kościelnego, historii i archiwistyki, psychologii i psychoterapii oraz komunikacji społecznej. 

Zadaniem drugiej komisji będzie przeprowadzenie audytu diecezji sosnowieckiej. Będzie on dotyczył kwestii: pastoralnych, finansowych, prawnych, administracyjnych i personalnych. Biskup sosnowiecki na przewodniczącego tego gremium powołał p. Witolda Sadeckiego, audytora oraz specjalistę w zakresie zarządzania, cyfryzacji i optymalizacji procesów biznesowych.
Pełne składy komisji oraz planowany zakres ich działań zostaną ustalone do końca wakacji. Ze względu na okres wakacyjny obie komisje rozpoczną  prace w pełnym składzie we wrześniu.

Reklama

Ks. Przemysław Lech
dyrektor Biura Prasowego
Diecezji Sosnowieckiej

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę