Nasze projekty

„Dla Kościoła w Niemczech Kościół w Polsce jest najważniejszym parterem”. Spotkanie przewodniczących episkopatów Polski i Niemiec

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, Synod Biskupów na temat synodalności i sytuacja w Kościele polskim i niemieckim były tematami spotkania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georgiem Bätzingiem w Poznaniu. Podczas briefingu prasowego w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej bp Bätzing zaznaczył, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest problemem nie tylko Unii Europejskiej, Polski, ale całej Europy i dlatego Niemcy nie mogą pozostawić Polski samej.

fot. Episkopat News/flickr.com

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że oba nasze Kościoły łączy ze sobą wiele spraw, problemów, a także radości. Przypomniał, że obecne spotkanie z przewodniczącym niemieckiego episkopatu jest kontynuacją wcześniejszych jego spotkań z kard. Reinhardem Marxem.

Przewodniczący KEP poinformował, że tematami spotkania były: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, Synod Biskupów na temat synodalności i sytuacja w Kościele polskim i niemieckim.

Zaznaczył, że w kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, która nie dotyczy tylko Polski, Białorusi, Rosji, czy Niemiec i Unii Europejskiej, powinno się mówić wspólnym głosem. Za niezwykle ważne uznano nie tylko obronę granic Polski i Unii Europejskiej, ale też zajęcie się samymi migrantami, którzy w mniejszym lub większym stopniu zostali oszukani, znaleźli się w bardzo trudnym położeniu, ale trudna sytuacja dotyczy także ludności zamieszkującej tereny przygraniczne.

Reklama

„Nie daj Boże by doszło do wojny…”

Inną ważną kwestią była potrzeba modlitwy o pokój na Ukrainie w sytuacji poważnego zagrożenia. Nie daj Boże by doszło do wojny. Gdyby do niej doszło to wynikną z tego straszne konsekwencje. Nie tylko zachwieje się równowaga między Ukrainą, Unią Europejską i Rosją, ale w wyniku wojny na terytorium Polski mogłoby się znaleźć tysiące uchodźców. Dlatego rozważamy propozycję wspólnej inicjatywy w sprawie polsko- białoruskiej i ukraińskiej. Chodzi o wspólne, polsko, niemiecko i ukraińskie przesłanie, do którego dołączyliby się inni – powiedział abp Gądecki.

Rozmawiając o Synodzie Biskupów bp Bätzing mówił o sytuacji Kościoła niemieckiego, o różnicach pomiędzy Kościołami naszych krajów w kontekście sekularyzacji. Ze swej strony abp Gądecki poinformował o dotychczasowym przebiegu prac synodalnych w Polsce na poziomie diecezjalnym i ogólnokrajowym.

Bp Bätzing wyraził zadowolenie ze spotkania przedstawicieli obu episkopatów, które mają już długą tradycję. Zaznaczył, że dla Kościoła w Niemczech Kościół w Polsce jest najważniejszym parterem, gdyż „żyjemy w Europie i przeżywamy te same wyzwania i problemy i rozmawiamy wspólnie jak wspólnie stawić czoła temu co się dzieje”.

Reklama

„Polska nie zostanie pozostawiona sama z tym problemem”

Mówiąc o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i na wschodniej Ukrainie bp Bätzing zaznaczył, że jest to problem nie tylko Unii Europejskiej, Polski, ale całej Europy i dlatego nie można Polski pozostawić samej. Polska nie zostanie pozostawiona sama z tym problemem. Tworzący się nowy rząd w Niemczech będzie miał przed oczami nie tylko sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale też na wschodniej Ukrainie, gdyż jest to nasza wspólna sprawa – zaznaczył przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Zwrócił uwagę, że jako wierni Kościoła katolickiego musimy pamiętać o migrantach, którzy są wykorzystywani w grze politycznej a w tej chwili, gdy nadeszła zima znaleźli się w potrzasku. Nie możemy o nich zapominać – zaznaczył. Poinformował, że rozmawiano na temat, w jaki sposób poprzez Caritas Polska, Caritas Internationalis i Caritas Białorusi można konkretnie tym osobom pomóc.

Bp Bätzing w pełni wsparł inicjatywę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który powiedział, że w tej sytuacji chodzi o szeroko pojęty pokój na świecie a nie tylko o trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, czy też na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, ale o pokój na całym świecie. Dlatego zaproponowaliśmy wspólnie przesłanie i wezwanie do modlitwy o pokój na świecie – powiedział bp Bätzing.

Reklama

„Na tej wspólnej drodze poszukujemy odnowy”

Następnie rozmawiano o sytuacji Kościoła w Polsce i w Niemczech i podzielono się wspólnymi doświadczeniami. W kontekście Synodu Biskupów na temat synodalności zwrócono szczególną uwagę na trwającą równolegle niemiecką Drogę Synodalną, w którą zaangażowani są księża, biskupi i świeccy. Na tej wspólnej drodze poszukujemy odnowy Kościoła katolickiego w Niemczech – zaznaczył.

Przypomniał, że zasadniczym impulsem do zainicjowania Drogi Synodalnej były skandale, przestępstwa nadużyć seksualnych niektórych duchownych wobec nieletnich, co wywołało ogromny gniew i rozczarowanie wśród świeckich. Pytaliśmy ekspertów o przyczyny nadużyć w Kościele katolickim i dlatego podjęto Drogę Synodalną w wymiarach: moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w Kościele – przypomniał bp Bätzing.

„Mam nadzieję, że będziemy dalej wspólnie współpracować, gdyż mamy wiele wspólnych projektów”

Wracam do domu bardzo ubogacony po dzisiejszym spotkaniu. Mam nadzieję, ze nie jest to nasze pierwsze i ostatnie spotkanie, a będziemy dalej wspólnie współpracować, gdyż mamy wiele wspólnych projektów proponowanych także przez Fundację Maksymiliana Kolbego – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu obu przewodniczących wzięli także udział, ze strony polskiej: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Szymon Stułkowski; za strony niemieckiej: rzecznik Matthias Kopp i trzech przedstawicieli niemieckiego episkopatu.

pa/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę