Nasze projekty

„Dedykuję nagrodę tym kobietom, niezwykle odważnym i dzielnym”. Dom Samotnej Matki w Łodzi nagrodzony

"Dedykuję tę nagrodę tym szczególnym kobietom, niezwykle odważnym i dzielnym - ponad 1400 matkom, które miały odwagę przyjść do Domu Samotnej Matki, skorzystać z naszej pomocy i zmienić swoje życie" - mówiła Siostra Magdalena, tuż po odebraniu Nagrody Specjalnej dla Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi, podczas Gali Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego.

fot. Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi/facebook.com

Początki Domu Samotnej Matki imienia Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi wiążą się z działalnością Zgromadzenia Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla.

Przyszłe mamy będące w trudnej sytuacji egzystencjalnej znajdowały schronienie i pomoc najpierw w domu sióstr, jednak z czasem zaczęło brakować miejsca. Po kilku krótkich zmianach lokalizacji w latach siedemdziesiątych dom został przeniesiony na ul. Janosika 141 w Łodzi. Kobiety były przyjmowane bez rozróżnienia co do wyznania, wieku czy rejonizacji. 

Otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego

Mimo to z biegiem czasu okazało się, że takie rozwiązanie nie jest wystarczalne. Dlatego też z całą sprawą zapoznany został ówczesny Arcybiskup Łódzki Władysław Ziółek, który dnia 15 grudnia 1991 roku powołał Diecezjalny Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej. Prowadzenie go, Archidiecezja Łódzka zleciła Zgromadzeniu Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla. Urząd Miasta przeznaczył na ten cel trzypiętrowy budynek znajdujący się w przemysłowej części miasta, co powodowało, że kolejna przeprowadzka była nieunikniona. Centrum Służby Rodzinie podjęło działania zmierzające do budowy nowej placówki. 13 październik 2011 r. uroczystego poświęcenia nowego budynku Domu Samotnej Matki dokonał biskup łódzki ks. Adam Lepa. Jest to największy i najnowocześniejszy ośrodek wsparcia dla kobiet w ciąży i matek z małoletnimi dziećmi.

Reklama

Przez 25 lat istnienia DSM, schronienie w nim znalazły 1234 mamy, które zgłosiły się po pomoc, będąc w stanie błogosławionym lub też z maleńkim dzieckiem, nie mając gdzie się podziać. Siostry Antonianki, które posługują kobietom, pomogły w tym czasie w wychowaniu 2561 dzieci. Dzięki ofiarnej posłudze zgromadzenia zakonnego, założonego przed laty w Łodzi przez bł. Anastazego Pankiewicza, męczennika II Wojny Światowej, łódzkie matki potrzebujące pomocy, otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego.

Z oferty pomocy w Domu Samotnej Matki mogą korzystać matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, mieszkanki Łodzi i województwa łódzkiego. Istotne znaczenie ma posiadanie ostatniego stałego miejsca zameldowania w Łodzi lub na terenie województwa łódzkiego.

„Jestem niezmiernie wzruszona otrzymaniem tak prestiżowej i wyjątkowej nagrody”

W czwartek 28 października w łódzkim hotelu Andel`s odbyła się Gala Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego – Biznes na Plus. Było to uroczyste zwieńczenie drugiego dnia XIV Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2021. Nagrodę Specjalną – za niezwykłe zaangażowanie i niesioną pomoc potrzebującym – otrzymał Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.

Reklama

Jestem niezmiernie wzruszona otrzymaniem tak prestiżowej i wyjątkowej nagrody – mówi s. Magdalena Krawczyk. Nasze motto pracownicze brzmi: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Tę nagrodę chcę dedykować mojemu zgromadzeniu – Siostrom Antoniankom, Centrum Służby Rodzinie a przede wszystkim wspaniałemu zespołowi kobiet z pasją życia i pasją pomagania. Dedykuję ją również tym szczególnym kobietom, niezwykle odważnym i dzielnym – ponad 1400 matkom, które miały odwagę przyjść do Domu Samotnej Matki, skorzystać z naszej pomocy i zmienić swoje życie. Bardzo dziękuję! – mówiła ze wzruszeniem Siostra dyrektor Domu Samotnej Matki.

pa/KAI/csr.org/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę