Abp Stanisław Gądecki wyświęcił w katedrze poznańskiej dwóch diakonów i czterech księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
W dzisiejszy radosny dzień święcimy nowych diakonów i prezbiterów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Jestem przekonany, że – oprócz samych kandydatów do diakonatu i kapłaństwa, rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów – satysfakcję przeżywa również kard. August Hlond oraz współzałożyciel zgromadzenia Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
„Wezwani do dawania dobrego świadectwa”
W uroczystości wziął udział przełożony generalny zgromadzenia ks. Krzysztof Olejnik, przełożeni prowincjalni z Niemiec, Australii, Francji i Wielkiej Brytanii, kapłani i rodziny nowo wyświęconych.
Dzisiaj ci wybrani i odpowiednio przygotowani kandydaci – przez włożenie rąk biskupa –otrzymają dar Ducha Świętego, który uzdolni ich do służby diakońskiej. W modlitwie konsekracyjnej będę prosił o szczególne łaski dla was, abyście odznaczali się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i duchową karnością. Poza tym będziecie wezwani do dawania dobrego świadectwa waszym własnym życiem – mówił w homilii metropolita poznański.
Nawiązując do świadectwa świeckiej osoby abp Gądecki podkreślił, że ludzi bardzo boli, gdy kapłani wypowiadają się przeciwko swoim biskupom lub przeciwko oficjalnemu nauczaniu Kościoła, siejąc ferment i niezgodę. Tak, tylko ludzie kierowani Duchem Świętym są w stanie – z pomocą łaski – zwyciężać działanie Złego – podkreślił przewodniczący Episkopatu.
Jako przykład do naśladowania dla nowo wyświęconych kapłanów wskazał św. Andrzeja Bobolę oraz Sługę Bożego ks. Posadzego, dla którego „życie kapłańskie nie ma żadnego sensu bez wiary – jeśli mamy wiarę, wszystko jest jasne: krzyż, hostia, cierpienie, ofiara, śmierć”.
Przeczytaj również
Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, wypełniając swoją misję w Kościele powszechnym, włącza się w apostolstwo na rzecz Rodaków przebywających poza granicami kraju. Duchowość Towarzystwa Chrystusowego, wypływająca z życia zakonnego i kapłańskiego, oparta jest na charyzmacie założyciela, Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda i posłannictwie Zgromadzenia.
kh, KAI/Stacja7