Nasze projekty

Caritas spełnia wakacyjne marzenia dzieci

18,5 tys. dzieci wyjedzie na kolonie i wycieczki dzięki wakacyjnej akcji Caritasu.

fot. Caritas Polska

Blisko 85% gospodarstw domowych, które źle oceniają swoje warunki materialne nie wysłało w ubiegłym roku dzieci na dłuższe, co najmniej 2-tygodniowe wakacje poza miejsce zamieszkania, a 50% nawet na tygodniowy wyjazd. Dlatego właśnie organizujemy Wakacyjną Akcję Caritas. W tym roku odbędzie się łącznie 100 turnusów – zapowiada Magdalena Masiak, koordynatorka ds. kampanii krajowych w Caritas Polska. Na kolonie z Caritas wyjedzie w tym roku około 8500 dzieci, a prawie 10 000 skorzysta z półkolonii i wycieczek organizowanych w miejscu zamieszkania.

Dzieci spędzą wakacje nad morzem, w górach i w innych atrakcyjnych turystycznie regionach Polski. Podoba mi się atmosfera tutaj, są świetni wychowawcy. Najbardziej lubię jak w grupie chodzimy na plażę i na wycieczki – relacjonuje 15-letni Bartek. Jego o dwa lata młodszy kolega Jaś, przyjechał na kolonie z Caritas już drugi raz. Jest dużo dzieci i nie nudzimy się. No i potem jak wracamy to piszemy do siebie – dodaje.

Opracowując program wyjazdów, organizatorzy starają się, aby każdy z nich był atrakcyjny i dopasowany do potrzeb. Oprócz różnych warsztatów muzycznych, artystycznych i zajęć sportowych będą również zajęcia integracyjne i socjoterapeutyczne, które często są najważniejsze. To taka nasza propozycja all inclusive, zawiera wszystko co potrzebują dzieci – uśmiecha się Magdalena Antolik, specjalistka ds. programów dziecięcych w Caritas Polska. Staramy się, żeby dzieci odpoczęły nie tylko od szkoły. Chcemy zapewnić im atrakcje i wartościowy czas, tak żeby były zadowolone, nabrały energii, żeby przeżyły coś dobrego – dodaje.

Reklama

Kto może jechać na wakacje z Caritas?

Kwalifikacją na wyjazdy wakacyjne zajmują się Caritas diecezjalne przy wsparciu miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, Parafialnych Zespołów Caritas i innych instytucji znających sytuację poszczególnych rodzin.

Przed wakacjami na stronach diecezji pojawiają się ogłoszenia o organizowanym wypoczynku. Są tam podane kryteria dochodowe i warunki finansowania dla rodzin. Niektóre wyjazdy są bezpłatne. Na stronach internetowych diecezji można pobrać wnioski do wysłania elektronicznie lub złożenia w parafiach. Rekrutacja rozpoczyna się kwietniu lub maju, ale na niektóre propozycje wypoczynku nabór chętnych trwa jeszcze w tym miesiącu. Na wakacje z Caritas może pojechać każde dziecko niezależnie czy jest wierzące czy nie.

Caritas zorganizuje w tym roku więcej półkolonii

Chcąc dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób, a jednocześnie zapewniając wysoki standard oferty, organizatorzy mierzą się z rozmaitymi wyzwaniami. Największym są rosnące koszty, zarówno atrakcji, które chcemy zapewnić dzieciom podczas pobytów, jak i przewozu osób – zauważa Renata Pruszkowska, specjalistka ds. programów dziecięcych w Caritas Polska. Chcielibyśmy utrzymać wysoki poziom wyjazdów, tak żeby dzieci mogły się rozwijać, odkrywać swoje talenty i otrzymać w tym czasie potrzebną opiekę, poczucie bezpieczeństwa. Chcemy zadbać o ich zdrowie i relacje.

Reklama

W związku z tym Caritas oferuje różne formy letniego wypoczynku. Zorganizujemy w tym roku dużo więcej półkolonii. Diecezje przygotują tańsze pobyty, pełne atrakcji i ciekawych zajęć w miejscu zamieszkania dzieci – dodaje Magdalena Antolik. W tym roku Caritas organizuje również pobyty wytchnieniowe dla dzieci z Ukrainy, które mieszkają na terenach objętych działaniami wojennymi.

Caritas pomaga dzieciom nie tylko w wakacje. Jest wiele inicjatyw

Program Caritas Dzieciom to całoroczne wsparcie dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Wakacyjna Akcja Caritas to tylko jeden z filarów pomocy dzieciom. Oprócz wyjazdów wakacyjnych Caritas Dzieciom oferuje kilka różnych programów.

Programy stypendialne “Skrzydła” to pomoc dla uczniów, wyrównująca szanse edukacyjne a “Dwa Talenty” – umożliwienie uzdolnionym dzieciom rozwijania ich zainteresowań i pasji. W roku szkolnym 2023/24 rozdysponowano łącznie 780 stypendiów w wysokości od 1500 do 2000 zł, przeznaczając na ten cel łącznie około 1,3 mln zł. Jesienią rusza nabór do kolejnej, już 20. edycji programów stypendialnych Caritas.

Reklama

Akcja “Tornister Pełen Uśmiechów” daje wielu dzieciom możliwość wyrównania szans edukacyjnych, tak ważnych dla ich rozwoju. Przygotowania do nowego roku szkolnego nierozerwalnie wiążą się z zakupem plecaków, przyborów i książek. Dla wielu polskich rodzin to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu. Akcja od lat odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej, która przekazuje spakowane dla dzieci plecaki razem z listami ze specjalną dedykacją. Caritas obejmuje akcją również dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie oraz dzieci ukraińskie uczące się w Polsce.

Caritas rozwija także działalność 100 świetlic socjoterapeutycznych, w ramach której dzieci otrzymują opiekę po zajęciach w szkole, ciepły posiłek i wsparcie edukacyjne. Z codziennego pobytu w tych placówkach korzysta ponad 2000 dzieci i młodzieży. Wykwalifikowana kadra pomaga w odrabianiu lekcji, tłumaczy trudne zagadnienia i roztacza opiekę nad dziećmi, które nie zawsze mogą liczyć na to w swoich domach. Są to zajęcia rozwijające pasje i talenty dzieci, szczególnie z małych miast i wsi.

Akademia Caritas Dzieciom to z kolei program zainaugurowany w 2021 r. Obejmuje wzmacniające dobrostan dzieci zajęcia i działania w zakresie edukacji, zdrowia psychicznego, sprawności fizycznej i profilaktyki. Wdrożony został w odpowiedzi na dotykające uczniów skutki pandemii COVID-19, z powodzeniem jest kontynuowany i odpowiadający na rosnące coraz bardziej potrzeby wsparcia psychologicznego dla najmłodszych. W 2023 r. zostały zrealizowane 44 dni warsztatowe o charakterze motywacyjnym, skoncentrowane na wzmacnianiu własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań, w których udział wzięło ok. 1800 dzieci.

Okolicznościowe spotkania i wsparcie jak np. “Pudełka szczęścia” – to akcja na Dzień Dziecka realizowana w partnerstwie z Jeronimo Martins. Pudełka wypełnione zabawkami, zdrowymi przekąskami, słodyczami i książkami w tym roku trafiły do 25 tys. dzieci. Wsparcie przekazane przez Jeronimo Martins objęło darowiznę pieniężną o wartości 230 000 zł oraz produkty do Pudełek Szczęścia.

Jak wesprzeć inicjatywy Caritas?

W tym celu można dokonać wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci. Inną formą wsparcia jest przelew BLIK na telefon o tytule: Caritas Dzieciom, pod numer +48 668 070 000. Można też wpłacić dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, wpisując w tytule: Caritas Dzieciom.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym na terenie danej Diecezji. Caritas Polska jest także częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Caritas Polska działa w oparciu o standardy zarządzania Caritas Internationalis. Dba o przejrzystość finansową. Potwierdza to wzorcowa ocena sprawozdania finansowego Caritas (10/10 pkt), które przeprowadziła firma audytorska Grant Thornton. Działalność Caritas Polska jest w pełni transparentna. Finanse we wszystkich obszarach podlegają badaniu przez audytorów wyznaczonych przez darczyńców instytucjonalnych oraz niezależnego biegłego rewidenta, opiniującego coroczne sprawozdania finansowe Caritas Polska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ksiądz otwiera kawiarnię w centrum Warszawy. Znamy datę i miejsce. „Płacisz ile możesz”

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę