Nasze projekty

Bp Muskus do młodych: świętość to nie doskonałość

"Patrzcie na Kościół jako na wspólnotę nadziei i życia, wspólnotę, która prowadzi nie do doskonałości, ale do świętości. Nie mylcie tych pojęć" – mówił bp Damian Muskus OFM do młodych, którym udzielił sakramentu bierzmowania w czwartek, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.

fot. Archidiecezja Krakowska/flickr.com

W homilii krakowski biskup pomocniczy namawiał młodych, by zastanowili się, po co żyją. Jesteśmy na ziemi po to, by po latach, które są nam przeznaczone, do Boga wrócić – wyjaśniał im, wskazując, że Bóg obdarza ludzi darami, dzięki którym łatwiej dążyć do świętości.

Dzisiaj, po chrzcie, sakramencie pojednania i Eucharystii, otrzymujecie kolejny Boży dar. Podobnie jak poprzednie, tak i ten nie odbierze nam nieomylności, skłonności do złego, nie uczyni nas bezgrzesznymi – tłumaczył biskup 180 bierzmowanym w mistrzejowickiej parafii.

„Święci potrafili przyjść do Boga ze swoją biedą, bo uwierzyli, że to On jest ich ocaleniem”

Gdy popatrzycie na życiorysy świętych, również tych, których wybraliście na swoich patronów, odkryjecie, że oni nie byli wolni od pokus, bywało, że się mylili, błądzili i upadali. Mieli swoje wady, z niektórymi trudno było wytrzymać na co dzień. Niektórzy byli wręcz draniami, a jednak sam Chrystus, a później Kościół ogłosił ich świętymi – mówił, powołując się na przykłady Dobrego Łotra czy św. Augustyna.

Reklama

Jak podkreślał, święci zostają nimi „nie z powodu nadzwyczajnej gorliwości i pobożności”, ale dlatego, że bez reszty oddali się Bogu, zawierzając Jego miłości miłosiernej. Potrafili przyjść do Niego ze swoją biedą, bo uwierzyli, że to On jest ich ocaleniem i dzięki Niemu nie zginą z powodu grzechu i słabości. To jest świętość, do której wszyscy jesteśmy powołani – akcentował bp Muskus.

Na koniec krakowski biskup pomocniczy poprosił młodych, by nie traktowali Kościoła jako „miejsca, gdzie stawia się wymagania, nakłada ciężary i obowiązki, gdzie produkuje się zakazy”. Patrzcie na Kościół jako na wspólnotę nadziei i życia, wspólnotę, która prowadzi nie do doskonałości, ale do świętości. Nie mylcie tych pojęć – zaapelował.

Krzyże do bierzmowania w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach od pięciu lat kupowane są w Ziemi Świętej. W ten sposób wspólnota parafialna wspiera mieszkających tam chrześcijan, którzy żyją wśród dyskryminacji i prześladowań.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę