Nasze projekty

Bp Mendyk wygrywa z „Newsweekiem”, który oskarżał go o pedofilię

Bp Marek Mendyk pozwał "Newsweek" za tekst, w którym bezpodstawnie oskarżano go o pedofilię. Świdnicki sąd nakazał tygodnikowi przeprosiny oraz wpłatę 50 tys. złotych na cele społeczne - informuje portal wpolityce.pl.

fot. KEP/Flickr

Bp Marek Mendyk pozwał tygodnik „Newsweek” za tekst z 2022 roku pt. „Biskup oskarżony o molestowanie chce «wyjaśnienia sprawy»”, którego autorzy zarzucili biskupowi popełnienie w latach 90. przestępstwa pedofilii wobec kilkulatka. Po publikacji wywiadu z rzekomą ofiarą, którą miał być były kleryk, bp Mendyk zaprzeczył zarzutom w oświadczeniu.

„Oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media” – podkreślił w oświadczeniu opublikowanym w 2022 roku na stronie diecezji świdnickiej.

Bp Mendyk poinformował również wówczas, że sprawę przekazał prawnikom oraz poprosił o wyjaśnienie jej zgodnie z prawami prawa kanonicznego. Po przeprowadzeniu dochodzenia w 2023 roku watykańska Dykasteria ds. Biskupów umorzyła sprawę „ze względu na brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów”. Jednak opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero w marcu ze względu na toczący się proces cywilny.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Marek Mendyk oczyszczony z oskarżeń

„Chciałem najpierw o tym orzeczeniu Watykanu poinformować sąd, nie chciałem, by dowiadywał się o tym z mediów” – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Sąd Okręgowy w Świdnicy nakazał „Newsweekowi” przeprosiny i postanowił, że wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska ma wpłacić 50 tys. złotych na cele społeczne – informuje portal wpolityce.pl.

Reklama

Wyrok nie jest prawomocny.

wpolityce.pl, Rzeczpospolita, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę