Nasze projekty

„Bóg zna nasze marzenia”. Spotkanie na Polach Lednickich

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty”, modlitwa za Kościół i przejście przez słynną Bramę-Rybę jako deklaracja pójścia za Chrystusem – to najważniejsze punkty zakończonego późnym wieczorem XXV Spotkania Młodych Lednica 2000. Tym razem odbyło się ono pod hasłem “Usłysz” - z powodu pandemii po raz drugi w formule online. Wydarzenie było transmitowane na kanale YouTube Lednicy.

Facebook.com/Lednica2000

Chcemy dziś usłyszeć, co mówi Bóg do Kościoła, do młodych, do nas wszystkich – powiedział rozpoczynając spotkanie metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Chcemy usłyszeć, co Bóg mówi w ciszy naszego serca – a więc w naszym wnętrzu, w sumieniu, w tym – jak to pięknie podpowiadał kiedyś Sobór Watykański II – sanktuarium, w którym przebywamy sam na sam z Panem Bogiem” – wskazywał abp Polak.

Podczas wydarzenia odtworzono przesłanie papieża Franciszka skierowane do polskiej młodzieży. Duch Święty, który towarzyszy wam w modlitwie, niech otwiera wasze serca na słuchanie, rozpala waszą miłość do Chrystusa i umacnia waszą wierność Jego Słowu! – powiedział Ojciec Święty.

Trwa Msza Święta na Polach Lednickich, którą celebruje abp Stanisław Gądecki, kazanie wygłosi bp Artur Ważny ?…

Reklama
Posted by Lednica2000 on Saturday, June 5, 2021

Jak zwykle na Polach Lednickich nie zabrakło śpiewów, tańca i baletu. Zaprezentowano m.in. inscenizację „spotkania z głosem” w formie baletowej.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, który podzielił się swoimi wspomnieniami z na temat o. Jana Góry – charyzmatycznego pomysłodawcy lednickich spotkań. Metropolita poznański przewodniczył także wieczornej Mszy św. pod słynna Bramą-Rybą.

„Potrzebne jest wyciszenie serca”

Potrzebne jest nam dziś wyciszenie serca, które nie jest rozrywane dążeniami i pragnieniami. Wyciszenie serca poprzedza wyciszenie sumienia. Wtedy człowiek wchodzi w siebie i może usłyszeć głos Pana – powiedział metropolita poznański na początku Mszy św.

Reklama

Homilię wygłosił bp Artur Ważny. Dziś sumienia wielu ludzi są sfałszowane, chore. Tak wielu nie wierzy, że Bóg najpierw słucha. Tracimy czas na obrażanie innych, jesteśmy nieżyczliwi, nie umiemy kochać, bo nie słuchamy – mówił tarnowski biskup pomocniczy.

Nawiązując do hasła tegorocznego spotkania – „Usłysz”, zwrócił uwagę, że Bóg najpierw słucha człowieka, a potem mówi: „Słuchaj, jak ja słucham”. Podkreślił, że potrzebne są nam Boże uszy, byśmy wykrzyczeli, co jest naszym nieposłuszeństwem wobec Boga, byśmy wypowiedzieli nasze grzechy.

Bóg zna nasze lęki, wie, za czym dążymy, co usłyszeliśmy od tego świata, złego ducha. Nie wierzymy, że mamy skrzydła. Bóg zna nasze marzenia na miarę naszego serca – mówił bp Ważny. Przyznał, że nie jest łatwo dziś żyć w Kościele w Polsce, tak księżom, jak i świeckim.

Reklama

Zaznaczył, że trzeba słuchać tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła na Lednicy i w całej Polsce. Przekonywał, że słuchanie Ducha Świętego przekształca Kościół. Boimy się słuchać, bo przekształcanie zawsze boli i trzeba się zgodzić na słuchanie, które boli. Nie ma innej drogi niż droga przez krzyż – zaznaczył duchowny.

W Eucharystii uczestniczyli też abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, biskup kaliski Damian Bryl, oraz duszpasterze Lednicy o. Wojciech Prus OP i o. Wojciech Surówka OP, a także duszpasterze młodzieży.

Jan Chrzciciel – mistrz ciszy i prostoty

Postacią, która towarzyszyła młodym podczas tegorocznego wydarzenia, był św. Jan Chrzciciel, mistrz ciszy i prorok prostoty. Wydarzeniu towarzyszyły rozważania przygotowane w oparciu o teksty ewangeliczne, przybliżające postać tego proroka.

Odmówiono “Litanię wyjścia na pustynię”, czyli modlitwę inspirowaną postawą św. Jana Chrzciciela, która wyrażać prośbę do Pana Boga o uzdolnienie młodych do przyjęcia Jego głosu. Modlitwa zakończyła się błogosławieństwem uszu, wzorowanym na obrzędzie Effatha, w którym zwyczajowo biorą udział dorośli przygotowujący się do chrztu. Każdy uczestnik został zachęcony do wykonania znaku krzyża na swoich uszach, by nauczył się słuchać i rozpoznawać głos Boga.

Nie zabrakło też modlitwy za Kościół, którą poprowadziła osoba świecka, siostra zakonna i kapłan. Modlono się za wspólnotę Kościoła, by, będąc oczyszczoną mocą Boga, była zawsze i dla wszystkich miejscem rozeznawania głosu usłyszanego w sumieniu.

Tę część wydarzenia zakończyło wspólnie odczytany „Manifestu prostoty”, zamieszczonego na lednickich linijkach – jednym z symboli tegorocznego spotkania. Była to odpowiedź na wezwanie Jana Chrzciciela do „prostowania ścieżek Panu”.

Po Eucharystii i momencie poświęconym św. Janowi Pawłowi II odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wybór Chrystusa na Pana i Zbawiciela. W symbolicznym geście, jak co roku, dokonany wybór został przypieczętowany przejściem przez Bramę-Rybę. Przeszli przez nią przedstawiciele organizowanych tu spotkań dla różnych środowisk: Lednicy Młodych, Lednicy Seniora, Lednicy Dzieci i Lednicy Motocyklistów.

Na zakończenie wydarzenia ojcowie dominikanie, gospodarze i organizatorzy corocznego spotkania zapowiedzieli, że jego przyszłorocznym patronem będzie święty Paweł.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja