Błogosławiona Natalia Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce

Dziś podczas konferencji prasowej Polskiego Episkopatu z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Piotra Turzyńskiego, ogłoszono patrona nauczycieli polskich. Została nim bł. Natalia Tułasiewicz.

fot. Urszulanki Unii Rzymskiej/Youtube.com/wikipedia.org

Dziś w czasie konferencji prasowej Konferencji Episkopatu Polski ogłoszono patrona nauczycieli polskich. Została nim bł. Natalia Tułasiewicz.

Jest dużo postaci wybitnych nauczycieli w Polsce, ale ten charakter Natalii Tułasiewicz czynią ją nie w zakonie ale w życiu świeckim wybitnym świadkiem Chrystusa. To czyni ją atrakcyjnym wzorem dla ludzi świeckich – mówił w czasie konferencji abp Gądecki.

Bł. Natalię Tułasiewicz, męczennicę, która wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii… Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdza bł. Natalię Tułasiewicz, męczennicę, patronką u Boga nauczycieli w Polsce – czytamy w dekrecie.

Reklama
Reklama

Natalia Tułasiewicz była z wykształcenia polonistką. W czasie II wojny światowej była więziona najpierw w Hanowerze, później w Kolonii. Następnie trafiła do do obozu w Ravensbrück, gdzie podejmowała misję ewangelizacji. 31 marca 1945 r. zginęła w komorze gazowej.

W czerwcu 1999 r. podczas pielgrzymki do Warszawy papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych.

Reklama
Reklama

Natalia była z pozoru zwykłą kobietą, której przyszło żyć w okresie wojny i okupacji. Pełna marzeń, uwielbiała podróże, teatr, kino, chodziła na imprezy, koncerty, wystawy, lubiła dobrze się ubrać. Dusza towarzystwa, pełna radości i poczucia humoru, nie zamierzała wyrzec się wielu z przyjemności jakie dostarczał współczesny świat. Przy tym była jednocześnie wrażliwa na piękno i dobro. Cechowała ją prostota i pokora. Już jako nastolatka wybrała Boga jako największą wartość swojego życia.

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę