Nasze projekty

Biskupi omówią wizytę ad limina. Po rekolekcjach zebranie plenarne Episkopatu

Wizyta ad limina będzie jednym z głównych tematów zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które rozpocznie się w czwartek na Jasnej Górze, po zakończeniu dorocznych rekolekcji biskupów.

fot. Episkopat Polski / Flickr

Podczas obrad, które potrwają do piątku, biskupi omówią wizytę ad limina, którą odbywali w czterech grupach od 4 do 29 października. Hierarchowie wymienią się doświadczeniami, radami i uwagami po spotkaniach w kongregacjach oraz z papieżem Franciszkiem.

Biskupi porozmawiają również o XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów, który został zainaugurowany w Rzymie 9 i 10 października, a we wszystkich diecezjach na świecie – 17 października. Prace synodalne w polskim Kościele koordynuje jest bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. Podczas zebrania Episkopatu głos zabierze również prof. Aleksander Bańka, który uczestniczył w rozpoczęciu synodu.

Wśród tematów również nowa konstytucja apostolska

Jednym z punktów obrad będzie również rodzina, ponieważ przeżywamy w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia. Inicjatywy, które są podejmowane w tym czasie, przedstawią przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel oraz dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg.

Reklama
Reklama

Biskupi porozmawiają również m.in. o konstytucji apostolskiej „Pascite gregem Dei” (Paście owczarnię Bożą), która wejdzie w życie 8 grudnia. To na jej mocy papież Franciszek promulgował nowy tekst księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego, która zawiera przepisy dotyczące sankcji karnych w Kościele i mówi m.in. o karaniu sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich, czy przestępstw gospodarczych.

Oprócz aktualnych spraw związanych z życiem polskiego Kościoła, podczas zebrania biskupów zostaną przeprowadzone wybory do niektórych gremiów Episkopatu Polski.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę