Nasze projekty

Biskup odwiedził więźniów w Zakładzie Karnym

Wielki Poniedziałek, w diecezji legnickiej jest tradycyjnym dniem odwiedzin biskupich w jedynym na terenie diecezji Zakładzie Karnym w Zarębie (ZK Zaręba). Poniedziałkowa wizyta biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego była już 27. w ponad 31-letniej historii diecezji.

fot. Matthew Ansley/Unsplash

Odwiedziny w zakładzie karnym w Wielki Poniedziałek zapoczątkował w 1995 r. pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, dokonując też wtedy poświęcenia kaplicy więziennej.

Dzisiaj chcę do osadzonych skierować te życzenia, które kieruje do nas liturgia Wielkiego Tygodnia, mówiąca o tym, że Pan Jezus tej nocy, kiedy był wydany, zaprosił wszystkich na liturgię mówiąc: To czyńcie na moją pamiątkę. Że Pan Jezus oddał swoje życie za wszystkich, a także zmartwychwstał. Za tym idą więc życzenia spotkania z Jezusem we wszystkich ewangelicznych odsłonach misji naszego Zbawiciela, a najbardziej na cały rok i na całe życie, doświadczenia tego radosnego okrzyku Wielkanocnego, że Jezus żyje! – mówił o swojej wizycie bp Siemieniewski.

Podczas spotkania z biskupem, grono 20 osadzonych, zaprezentowało misterium Wielkiego Tygodnia. Inscenizacja została przygotowana z pomocą kapelana ZK ks. Artura Węgla. Osadzeni przekazali na ręce biskupa obraz namalowany przez jednego z więźniów, przedstawiający scenę zdrady Jezusa przez Judasza w Ogrodzie Oliwnym.

Reklama

W więzieniu przebywa 460 więźniów

Biskup legnicki sprawował też Mszę św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 10. kandydatom. Spotkał się także z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej, a także odwiedził chorych przebywających w więziennym szpitalu.

ZK Zaręba, jest zakładem półotwartym, dysponującym 470 miejscami. W tej chwili odsiaduje w nim wyroki 460 więźniów. Najczęściej są to wyroki krótsze, bądź końcówki wyroków długoletnich. Daje to możliwość podjęcia pracy zarówno na jego terenie jak i poza murami. Z tej ostatniej możliwości korzysta około 100 osadzonych. Zarabiane pieniądze dają im możliwość pokrycia zaciągniętych długów lub zasądzonych odszkodowań. Część osadzonych ma możliwość skorzystania z dozoru elektronicznego – informuje rzecznik, st. kpr. Damian Kościen.

Osadzeni w przeważającej części pochodzą z Dolnego Śląska, a jednostkowe przypadki dotyczą osób spoza tego województwa i z zagranicy.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę