Nasze projekty

„Dziękuję za tę obecność”. 15 lat temu Benedykt XVI spotkał się z młodymi pod oknem papieskim

W tych majowych dniach 15 lat temu tłumy młodzieży krzyczały na ul. Franciszkańskiej w Krakowie: "zostań z nami". Benedykt XVI trzy razy przemówił do młodych z okna papieskiego, nawiązując do tradycji, którą zapoczątkował jego poprzednik Jan Paweł II.

27.05.2006 Krakow Pierwsza pielgrzymka Papieza Benedykta XVI do Polski Kuria Metropolitalna N/z Papiez Benedykt XVI Fot. Donat Brykczynski/REPORTER

Benedykt XVI przyjechał do Polski 25 maja 2006 roku i pierwsze słowa wypowiedział po polsku, czym wzbudził aplauz zgromadzonych.

Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku – mówił po przylocie na warszawskie lotnisko Okęcie.

Benedykt XVI w oknie papieskim. Kontynuacja tradycji poprzednika

Zgodnie z tradycją, jaka powstała podczas pobytów Jana Pawła II w Krakowie, zgromadziliście się przed siedzibą arcybiskupów, aby powitać papieża. Dziękuję wam za tę obecność i za to serdeczne przyjęcie – powiedział 26 maja po polsku Benedykt XVI, kiedy pierwszy raz pojawił się w oknie papieskim o godz. 21:44.

Reklama
Reklama

Później powiedział kilka zdań po włosku, nawiązując do swojego poprzednika Jana Pawła II. Pomimo śmierci jest między nami, młody w Bogu. Zachęca nas, abyśmy ożywiali w sobie łaskę wiary, odnowili się w duchu i przyoblekli się w człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga – mówił.

„Dziękuję za piękne świadectwo wiary”

Benedykt XVI spotkał się z młodymi zgromadzonymi pod oknem papieskim również kolejnego dnia. Dziś wieczorem spotkałem się z młodymi zgromadzonymi na Błoniach. To był niezapomniany wieczór świadectwa wiary – mówił po polsku.

Papież podziękował polskiej młodzieży „za piękne świadectwo”. Wpisuje się w nie również wasza obecność na Franciszkańskiej. Wiem, że to wyraz waszej wielkiej życzliwości dla papieża – powiedział.

Reklama
Reklama

Następnego dnia, w niedzielę 28 maja, papież Benedykt XVI ponownie pojawił się w oknie na Franciszkańskiej, aby pożegnać się z młodymi. Drodzy przyjaciele, chciałbym wam podziękować za waszą obecność, za waszą przyjaźń, za waszą radość. Niech Pan Bóg zawsze będzie z wami. Do zobaczenia w Rzymie, a jeżeli Pan Bóg pozwoli, to również jeszcze w Krakowie – powiedział.

Pielgrzymka do Polski

Benedykt XVI pielgrzymował po Polsce śladami Jana Pawła II i odwiedził miejsca szczególnie bliskie jego poprzednikowi m.in. Wadowice, Kraków i Kalwarię Zebrzydowską, ale też obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Papież przebywał w Polsce cztery dni, 28 maja wyruszył w podróż powrotną do Rzymu.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę