Nasze projekty

Abp Ryś: skałą jest Jezus, a nie człowiek, który przyjmuje od Niego święcenia

"To bardzo ważne, aby ludziom nie sugerować oparcia się na sobie. Pokazywać trzeba to, co jest niezachwiane, co jest skałą, a skałą jest Jezus, a nie jakikolwiek człowiek, którzy przyjmuje od Niego święcenia" - mówił abp Grzegorz Ryś kandydatom do święceń diakonatu.

fot. Archidiecezja Łódzka

W Ognisku Miłość w Olszy k. Rogowa, gdzie alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbywają rekolekcje przed święceniami diakonatu. Przez kolejne dni od niedzielnego wieczoru przyszli duchowni słuchają konferencji, uczestniczą w codziennej mszy świętej, wspólnie odmawianej liturgii godzin oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Rekolekcje przed święceniami prowadzi ks. Piotr Mieloszyński, ojciec duchowny WSD w Łodzi.

W kolejnym dniu bezpośredniego przygotowania do święceń kleryków odwiedził abp Grzegorz Ryś, który przeprowadził indywidualne rozmowy z kandydatami do diakonatu oraz celebrował dla nich Eucharystię.

ZOBACZ TEŻ: Bp Czaja przed święceniami kapłańskimi: żaden z nich nie stanąłby przy ołtarzu, gdyby Jezus ich nie powołał

Reklama

„Trzeba się otwierać na pokój, który przychodzi od Niego”

W homilii metropolita łódzki, zwracając się do kleryków, zauważył, że w tygodniu poprzedzającym uroczystość Zesłania Ducha Świętego w liturgii słowa Kościół czyta teksty Jezusa z Ostatniej Wieczerzy.

Jeśli byście na tych rekolekcjach nie usłyszeli takiego zdania, że jesteście grzesznikami i że możecie zdradzić Jezusa jeszcze tego samego dnia, to byłoby wielkie niebezpieczeństwo, że chcecie budować swój pokój na sobie. Każdy ma swoją drogę przez te ostatnie lata – takie i inne doświadczenia. A gdzie szukać tego pokoju? Jezus mówi: nie szukajcie tego pokoju w sobie. Nie szukacie powodów o pokoju w sobie. Trzeba się otwierać na pokój, który przychodzi od Niego. Kiedy mówi o grzechu w bardzo konkretny, wręcz dramatyczny sposób, mówi po to, żebyście w Nim mieli pokój, a nie w sobie. To ogromnie ważne, bo my ciągle budujemy Kościół na sobie – zauważył.

Jeśli szukacie pokoju we wierze, jeśli szukacie pokoju w Kościele, to musicie pamiętać o swoim grzechu i wtedy źródła pokoju szukać poza sobą, „we Mnie” – mówi Jezus. „Powiedziałem, żebyście pokój we Mnie mieli”. Tu nie chodzi – żeby było jasne – że poprzeczka jest opuszczona do podłogi i nie ma żadnych wymagań, ale to jest bardzo ważne Słowo, żeby ludziom w spotkaniu nawet nie sugerować oparcia się na sobie. Pokazywać trzeba to, co jest niezachwiane, co jest skałą, a skałą jest Jezus, a nie jakikolwiek człowiek, którzy przyjmuje od Niego święcenia. To jest niezwykle ważne Słowo o grzechu, o zdradzie, o ucieczce. To jest Słowo, które niesie pokój – podkreślił duchowny.

Reklama

Pięciodniowe rekolekcje zakończą się w najbliższy piątek, a już w sobotę 27 maja o godz. 9.30 w łódzkiej bazylice archikatedralnej abp Grzegorz Ryś udzieli święceń czterem kandydatom do diakonatu.

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę