Nasze projekty

Abp Ryś: czemu Jezus jest w więzieniu? Bo ma nadzieję na człowieka

"Jezus jest w więzieniu, to znaczy jest maksymalnie blisko każdego osadzonego, bo ma nadzieję na spotkanie" - mówił abp Ryś podczas Forum Posługi Więziennej, które odbyło się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

fot. Archidiecezja Łódzka/Youtube.com (print screen)

Głównym celem Forum, organizowanym pod hasłem „Reintegracja 360”, było zainspirowanie do pomocowy osadzonym podczas odbywania kary, a także po jej zakończeniu. Swoimi doświadczeniami z posługi w więzieniach podzielili się ich pracownicy oraz kapelani.

Wchodzimy do więzienia, dlatego że Jezus tam jest i potrzeba odsłonić Jego obecność – powiedział podczas Forum abp Grzegorz Ryś. O tym, że Jezus tam jest, sam nam powiedział – podkreślał duchowny, wskazując na Ewangelię św. Mateusza.

Metropolita łódzki odniósł się także do Listu do Hebrajczyków, w którym podkreślona jest pamięć o uwięzionych. W tym kluczu autor Listu mówi o współcierpieniu z więźniami. Te teksty pokazują, że nie chodzi o jakieś epizodyczne rozmowy, zdawkowe odwiedziny w więzieniu. Chodzi o bycie, o rzeczywistą relację, którą się nawiązuje – wskazał abp Ryś. Wszyscy, którzy są kapelanami więziennymi i wszyscy, którzy ich wspomagają na co dzień, są w więzieniu ważniejsi niż biskupi, którzy tam od czasu do czasu się udają – powiedział metropolita łódzki.

Reklama

W kontekście postawy Franciszka jako wzorcowej w relacji do więźniów, abp Ryś przypomniał o jego wizytach więziennych w Wielki Czwartek. Wszyscy papieże chodzili do więzień, ale papież Franciszek jest pierwszym, który robi to systematycznie i ten znak jest szczególny. To jest chyba jedyny biskup na świecie, który w Wielki Czwartek wieczór zostawia swoją katedrę i idzie do więzienia, żeby umyć nogi osadzonym – powiedział duchowny.

CZYTAJ: Franciszek obmył stopy więźniów. „Jezus kocha nas takimi, jakimi jesteśmy”

„Czemu Jezus jest w więzieniu?”

Na zakończenie swojej konferencji abp Ryś podał trzy wskazówki dotyczące spotkania z więźniami podkreślając, że ważne jest, aby podczas tych doświadczeń nie osądzać drugiego człowieka. Jak dodał, konkretnym darem jest także nadzieja od Boga na możliwość powrotu każdego człowieka do społeczeństwa.

Reklama

Franciszek mówi o nadziei, jaką ostatecznie Bóg ma w odniesieniu do każdego człowieka. Czemu Jezus jest w więzieniu? Bo ma nadzieję na człowieka. Jezus jest w więzieniu, to znaczy jest maksymalnie blisko każdego osadzonego, bo ma nadzieję na spotkanie – wyjaśnił duchowny.

Trzecią wskazówką jest dzielenie się świadectwem doznania prawdziwej wolności, która jest trzymaniem życia we własnych rękach, ponoszeniem odpowiedzialności za własne czyny.

ZOBACZ: Rozmawiał z szefami gangów i seryjnymi mordercami. „Tym, co ich zmienia, jest okazywanie innym miłości”

Reklama

Uczestnicy Forum mogli też wysłuchać konferencji o wolontariuszach i kapelanach posługujących w więzieniach, wsparciu osadzonych, perspektywie więźniów, a także o skierowanej do nich misji Alpha. Jest to seria spotkań prowadzonych na całym świecie, a wyjaśniających podstawy wiary chrześcijańskiej.

Jeszcze jutro odbędzie się kolejne spotkanie Forum Alpha „Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii”. Początek o godz. 9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę