Abp Ryś: Bóg nie wymaga od nikogo spełniania rzeczy niemożliwych

"Kluczem w spotkaniu z Bogiem jest słowo „obietnica”. Bóg nie wymaga od nikogo spełniania rzeczy niemożliwych. Bóg obiecuje, że to co jest niemożliwe może się stać w naszym życiu. Bóg obiecuje Maryi, że będzie Matką i Dziewicą. Bóg obiecuje Abrahamowi, że będzie miał potomstwo jak piasek morski" – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii drugiego dnia Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś podczas Mszy Świętej drugiego dnia Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi mówił o scenie Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Słyszymy w tej Ewangelii najważniejszą modlitwę, jaką kiedykolwiek w życiu Maryja wypowiedziała. Modlitwę, od której zależało Jej i nas wszystkich zbawienie. Ta najważniejsza modlitwa Maryi brzmi – niech mi się stanie! Zrób to, co obiecujesz. W ten sposób Słowo czyta naszą obecność na rekolekcjach – mówił.

Kiedy słuchamy Słowa, które do nas dociera, a każdy pewnie słyszy co innego, ale pewnie każdy z nas będąc na rekolekcjach zderza się ze Słowem, które się wydaje za trudne, niemożliwe. Piękne, ale kto to potrafi? Żebyśmy słuchali z tą dyspozycją, jakiej nas uczy Maryja, z tą dyspozycją Ducha, że chcę przyjść obietnicę Boga! – zachęcał metropolita łódzki.

„Bóg może rozmawiać o grzesznikach ze swoimi przyjaciółmi”

Po Eucharystii abp Ryś wygłosił drugą konferencję rekolekcyjną opartą o fragment Rdz. 18 w którym opisana została rozmowa Abrahama z Bogiem o Sodomie.

Reklama
Reklama

Jak zauważył Abraham jest przyjacielem Boga. Bóg może rozmawiać o grzesznikach ze swoimi przyjaciółmi. Chyba by nie rozmawiał o grzesznikach z tymi, którzy nie są Jego przyjaciółmi, którzy nie odnajdują w sobie podobnej do Boga wrażliwości, nie odnajdują w sobie podobnej do Boga miłości, którzy nie rozumieją nic z tego, czym jest w Bogu miłosierdzie. Jeśli Bóg rozmawia o grzesznikach ze swoimi przyjaciółmi, to oni reagują tak, jak Abraham. Może jest ocalenie? Jeśli ktoś jest przyjacielem Boga, to wstawia się za grzesznikami – podkreślił duchowny.

„W Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy ocaleni”

Tak się wypełniła modlitwa Abrahama – tego wstawiennika, który marzył o tym, by Sodoma była ocalona. W Jezusie Chrystusie, nie tylko Sodoma jest ocalona, w Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy ocaleni – dodał abp Ryś.

Kończąc konferencję rekolekcjonista postawił zebranym następujące pytania: czy w takim Kościele wierzę w dobro, wierzę w znaczenie dobra czynionego przez jednego człowieka, przez kilku ludzi? Czy wierzę, że ten Kościół może trwać z racji na 36, o których nikt nic nie wie? Czy mam w sobie przekonanie do takiego dobra? Czy potrafię się za ten Kościół modlić i jak często to robię? Czy potrafię wziąć za mój Kościół choć odrobinę odpowiedzialności, także odpowiedzialności za zło, które się nim dzieje? – pytał zebranych.

Reklama
Reklama

Adwentowych Rekolekcjach dla Łodzi po raz trzeci

Już po raz trzeci arcybiskup Grzegorz Ryś zaprosił mieszkańców do uczestnictwa w Adwentowych Rekolekcjach dla Łodzi. Przez trzy wieczory – bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia – uczestnicy rekolekcji zaproszeni są do katedry łódzkiej na Eucharystię o godz. 18:00, a następnie do wysłuchania konferencji, które wygłosi metropolita łódzki. W tym roku – jak zauważa sam rekolekcjonista – przewodnikiem po drogach adwentowego oczekiwania prowadzić będzie biblijny Abraham.

Dziś trzeci i ostatni dzień Adwentowych Rekolekcji dla Łodzi. Metropolita łódzki zaproponował zebranym, aby dzisiejsza kolekta zebrana na zakończenie rekolekcji została przeznaczona na czyszczenie organów katedralnych.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę