Nasze projekty

Abp Jędraszewski ukoronował obraz Matki Bożej Śnieżnej w Tyńcu

Obraz Matki Bożej Śnieżnej w opactwie benedyktynów w Tyńcu był czczony już w XVII wieku, a 2017 r. ponownie tam powrócił. "Obiecujemy że będziemy składać często przed Jej obliczem ręce, by była nam Opiekunką, Obroną i zawsze – Matką" - mówił abp Marek Jędraszewski.

fot. diecezja krakowska/flickr.com

Na początku Mszy św. opat klasztoru benedyktynów w Tyńcu, o. Szymon Hiżycki OSB, powiedział, że gdy Matka Boża miała opuścić świat widzialny i udać się do swego Syna, przy jej łożu w cudowny sposób zgromadzili się apostołowie. Tak samo my dziś gromadzimy się wokół Matki naszego Pana – Pocieszycielki Strapionych, żeby koronować Jej wizerunek, który w Tyńcu czczony jest od ponad 300 lat – podkreślił i powitał arcybiskupa oraz wszystkich zebranych.

W homilii metropolita przypomniał, że św. Mateusz na początku Ewangelii zaprezentował rodowód Jezusa, który zawarty był w trzech odsłonach. W oryginalnym przykładzie zostało podkreślone, że Syn Boży narodził się z Maryi jako człowiek mocą Ducha Świętego.

Arcybiskup wskazał na czytania z liturgii słowa, w których jest potwierdzone królewskie pochodzenie św. Józefa. Anioł Pański powiedział Józefowi jednoznacznie, że Chrystus zbawi swój lud od jego grzechu. Dzięki Zbawicielowi znów zostały nawiązane święte więzy, łączące ludzi z Bogiem.  Św. Mateusz wspominał także, że Chrystus począł się z Ducha Świętego i było to wypełnieniem proroctwa Izajasza.

Reklama

W Ewangelii zawarto także przesłanie do wiernych. „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” – powiedział Anioł do św. Józefa. Te słowa są skierowane także do tych, którzy otaczają czcią obraz Matki Bożej Śnieżnej. Nie powinni się oni bać przyjąć i ukoronować wizerunek Maryi.

PRZECZYTAJ: Modna choinka 2023. Czyli jaka?

Jak obraz Matki Bożej Śnieżnej znalazł się w Polsce?

Arcybiskup przypomniał historię obrazu Matki Bożej Śnieżnej. 5 sierpnia 305 r. papież Liberiusz miał sen o konieczności zbudowania świątyni poświęconej Matce Bożej w miejscu, gdzie ujrzy śnieg, czyli na Wzgórzach Eskwilińskich. Nowy kościół został wzniesiony przez papieża Sykstusa III w 432 r., w związku z ogłoszeniem dogmatu o Theotokos – Bożej Rodzicielce. Niewiele później w tym miejscu znalazła się wspaniała ikona, przed którą chrześcijanie modlili się do Matki Bożej o pomoc w trudnościach.  W 590 r., gdy wybuchła w Rzymie straszliwa epidemia, papież Grzegorz Wielki rozkazał, by ikona była noszona ulicami miast. Stał się cud, choroba ustąpiła, a od tej pory wizerunek nosi tytuł „Ocalenie Ludu Rzymskiego”. Dopiero w XVI w papież Pius V pozwolił na uczynienie jego kopii, dzięki czemu kult Matki Bożej Śnieżnej rozszerzył się na cały świat.

Reklama

Kopie obrazu dotarły do Polski, a w 1620 r. podczas bitwy pod Chocimiem doszło do zawarcia zwycięskiego pokoju za wstawiennictwem Maryi, czczonej w wizerunku Salus Populi Romani. Ikona trafiła także do Tyńca jako dar opata z Mogilna, Andrzeja Wilczyńskiego. W publikacji „Klejnoty stołecznego miasta Krakowa” wspominano, że przed tym obrazem modlono się o zbawienie wieczne dla dusz. „Obraz ten jaśnieje jako sławny niebiańskimi łaskami. Chorzy dostępują tu darów uzdrowienia, strapieni – rozmaitego daru pociechy. Dzięki jej zadziwiającej obronie klasztor tyniecki nie został dotknięty żadna zarazą, ilekroć w obliczu groźby powietrza, ciesząc się łaskami, uciekał do tejże Dziewicy w uroczystych wezwaniach” – pisał w swoim dziele o. Benignus Buchowski.

PRZECZYTAJ: Powtórzył się cud św. Januarego. Krew męczennika ponownie upłynniła się

„Nie bójmy się oddawać Matce Bożej”

Ten wizerunek przetrwał, a pieczę nad nim sprawował cech garbarzy ze Skotnik. W 1939 r. cudowny obraz zapomniano, ponieważ wiele razy go przemalowano i uznano, że nie jest wartościowy. Odkryto go dopiero w 2016 r., a wraz z nim figury św. Benedykta i św. Piotra Damiani. Arcybiskup wspomniał, że sam poświecił ten obraz w 2017 r. Nie bójmy się ukoronować ten obraz koronami biskupimi. Nie bójmy się oddawać Matce Bożej cześć i chwałę w tym obrazie Matki Bożej Śnieżnej – podkreślił.

Reklama

Przypomniał, że w Adwencie szczególną cześć oddaje się Bogurodzicy, a koronacja zostanie dokonana zaledwie tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, które mówią także o niezwykłym wyniesieniu Maryi.

Na zakończenie homilii arcybiskup przywołał słowa ody na cześć Matki Bożej czczonej w Tyńcu, autorstwa o. Benignusa Buchowskiego. Maryja składa swe dziewicze, a zarazem matczyne ręce i wskazuje na Syna. My, koronując Jej postać i postać Jej Bożego Dzieciątka, obiecujemy że będziemy składać często przed Jej obliczem ręce, by była nam Opiekunką, Obroną i zawsze – Matką – dodał.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę