Nasze projekty

Abp Budzik: Niech światło Zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy

"Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu" - powiedział w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w TVP 1 metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Fot. Między Ziemią a Niebem TVP/Facebook

Metropolita lubelski na początku orędzia wygłoszonego z lubelskiej katedry podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa to najważniejsza wiadomość, jaką kiedykolwiek zwiastowano człowiekowi. Chrystus zmartwychwstał – i wszystkim, którzy w Niego wierzą, otworzył drogę do zwycięstwa nad grzechem i śmiercią – powiedział abp Budzik.

Przypomniał też, że po długim, czterdziestodniowym okresie Wielkiego Postu, stajemy u bram Wielkiej Nocy. Jedynej – jak głosi orędzie paschalne – „która godna była poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa”. Od tej nocy bierze nazwę cały dzień, cała radosna Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielka Noc.

„Przegrana, a nawet śmierć, nie muszą oznaczać końca naszych marzeń i planów”

Arcybiskup przypomniał też o pierwszych świadkach zmartwychwstania: Marii Magdalenie oraz apostołach Piotrze i Janie. To oni pierwsi doświadczyli, że Boga zabić się nie da. To oni pierwsi uświadomili sobie, że przegrana, a nawet śmierć, nie muszą oznaczać końca naszych marzeń i planów – powiedział abp Budzik.

Reklama

Trzeba nieraz przeżyć klęskę dobra, ruinę wielkich marzeń, żeby zrozumieć radość, jaka wypełniła serca uczniów w dniu zmartwychwstania. Wraz z powracającym zza grobu Chrystusem wróciło do nich wszystko: wiara w prawdę, którą On głosił, zapał do zadań, które wyznaczał, odwaga, którą tyle razy wlewał w zgnębione serca – tłumaczył metropolita lubelski.

Zaufajmy mocy Krzyża

Należymy do ludzi, którzy wiele razy patrzyli już na przegraną. My również bylibyśmy szczęśliwi, gdyby się udało wskrzesić to, co utraciliśmy, co nam przemocą lub podstępem zabrano, czego nie zdążyliśmy lub nie potrafili zrealizować, z czym musieliśmy się rozstać, co umarło i złożone zostało w grobie. Otóż nie traćmy nadziei, gdyż może się to spełnić! Przecież „Kamień odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach! – powiedział abp Budzik.

Zachęcił też, by iść i głosić, że Chrystus „powstał z martwych – i żyje w swoim Kościele!”. Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów. W tym Dniu wspaniałym wszyscy się radujmy! – zaapelował.

Reklama

„Niech światło zmartwychwstania dotrze do Ukrainy”

Na zakończenie abp Budzik wyraził nadzieję, że „światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji”.

Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu, pomagajmy tym, którzy bronią swojej niepodległości, z otwartym sercem przyjmujmy szukających schronienia w naszym kraju – poprosił metropolita lubelski, kończąc orędzie zawołaniem w języku ukraińskim: „Chrystos woskres! Woistyno woskres! (Chrystus Zmartwychwstał! Zaprawdę Zmartwychwstał!).

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę