Nasze projekty

83 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat Jana Pawła II

W sondażu przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" respondenci zostali zapytani o ocenę pontyfikatu Jana Pawła II. Pozytywnie oceniło go 83 prc. badanych, natomiast negatywnie 6 proc.

Pontyfikat Papieża Polaka został wysoko oceniony przez 96 proc. osób w grupie ludzi młodych miedzy 18. a 29. rokiem życia, czyli – jak zauważyła „Rzeczpospolita” – wśród osób, które praktycznie nie znały Jana Pawła II, a wiedzę o nim czerpały od rodziców, z lekcji religii czy mediów.

Badanych zapytano również czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że papież nie podjął wystarczających działań, aby przeciwdziałać seksualnym nadużyciom duchownym. Zgodziło się z tym 21 proc. ankietowanych, a 30 proc. raczej tak uważa. Natomiast 23 proc. badanych jest zdania, że Jan Paweł II podjął odpowiednie działania w walce z nadużyciami, 26 proc. osób nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Zarzuty wobec papieża

Reklama
Reklama

Po opublikowaniu 10 listopada raportu w sprawie Theodore’a McCarricka, który w zeszłym roku został wydalony ze stanu kapłańskiego, Jan Paweł II został oskarżony o brak reakcji na nadużycia seksualne ekskardynała. Mimo pogłosek na temat niewłaściwego zachowania McCarricka Papież Polak ostatecznie powołał go na stanowisko arcybiskupa Waszyngtonu w 2000 roku. Wcześniej sprawę kardynała zbadała komisja powołana przez Jana Pawła II, która nie otrzymała żadnych sygnałów od ewentualnych ofiar, dlatego uznała je za niepotwierdzone plotki.

PRZECZYTAJ: Jan Paweł II uznał oskarżenia wobec McCarricka za niewiarygodne

kh/PAP/Stacja7

Reklama
Reklama

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite