Nasze projekty

160 nowych lektorów pobłogosławi kard. Nycz. Jak przygotowywali się do pełnienia tej posługi?

Kurs lektorski organizowany przez archidiecezję warszawską zyskał przez pół wieku ponad pięć tysięcy absolwentów. Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w specjalnych zajęciach, aby jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Kard. Kazimierz Nycz włączy w niedzielę do grona lektorów 160 kandydatów, którzy przygotowywali się do pełnienia tej posługi w czasie kursu lektorskiego.

Msza święta z udzieleniem posługi lektoratu odbędzie się o godz. 15:30 w kościele seminaryjnym w Warszawie. Uroczysta promocja lektorska zakończy 53. edycję kursu lektorskiego prowadzonego przez Archidiecezję Warszawską.

Najstarsi uczestniczy mają nawet 80 lat

W kursie lektorskim uczestniczą głównie licealiści, ale co roku zgłaszają się również młodsi i starsi. To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale potrzebują uporządkować wiedzę, dokształcić się. W 2015 roku zdarzyła się rekordowa rozpiętość wieku między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem, która wynosiła 66 lat. Najmłodszy miał 14 a najstarszy 80 lat. W tym roku są to głównie licealiści i kilka osób starszych – mówi ks. prałat Wiesław Kądziela, duszpasterz lektorów.

Reklama

Do posługi przygotowują się cały rok

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w zajęciach z fonetyki liturgiki i biblistyki, aby później jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże. W czasie zajęć z fonetyki ćwiczą umiejętność, poprawnego i ze zrozumieniem, czytania lekcji mszalnych. Wykłady z liturgiki służą lepszemu poznaniu liturgii, jej roli w Kościele – lektorzy zgłębiają strukturę mszy świętej i znaków liturgicznych. W ramach zajęć z biblistyki poznają postacie i wydarzenia biblijne, po to by lepiej rozumieć sens czytanego podczas mszy św. słowa Bożego. Na zakończenie kursu nowi lektorzy uczestniczą w rekolekcjach, a szczególnie ważnym dla nich wydarzeniem jest promocja lektorska, kiedy to biskup posyła ich do posługi w Kościele.

Organizowany przez archidiecezję warszawską od 1969 roku kurs lektorski przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w liturgii. Przez pół wieku kurs zyskał ponad 5 tysięcy absolwentów, a podczas niedzielnej uroczystości dołączy do nich 160 nowych lektorów.

Kurs odbywa się w gmachu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Reklama

kh, archwwa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę