Nasze projekty
Fot. Archiwum Cystersi Kraków

Wspomnienie papieskiej wizyty u nowohuckich cystersów

To, że Nowa Huta nie stała się miastem ateistycznym, w dużej mierze zawdzięczać należy postawie krakowskiego metropolity, ks. Kard. Karola Wojtyły, który już jako papież Jan Paweł II, w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, odwiedził także Nową Hutę i modlił się u stóp mogilskiego Krzyża. To właśnie tam, w ogrodach opactwa przy ul. Klasztornej, po raz pierwszy w swoim nauczaniu papież użył wyrażenia „nowa ewangelizacja”.

Reklama

Na fundamencie Chrystusowego krzyża

Nowa Huta, najważniejsza inwestycja stalinowskiego planu 6-letniego, miała być miastem bez Boga. W planach nowego miasta nie przewidziano budowy kościoła. Tutaj miał się wykuwać nowy człowiek, budowniczy komunistycznej Polski. To dla niego w hotelach robotniczych organizowano tzw. „czerwone kąciki”, w których partyjni agitatorzy opowiadali o Leninie i osiągnięciach stalinowskiej Rosji. To dla tego człowieka wydawano tygodnik „Budujemy Socjalizm”, w którym na Boże Narodzenie czy na Wielkanoc nie było ani jednego zdania nawiązującego do najważniejszych świąt chrześcijaństwa. Były za to sprawozdania z bicia kolejnych rekordów we współzawodnictwie pracy.

To, że Nowa Huta nie stała się miastem ateistycznym, w dużej mierze zawdzięczać należy postawie krakowskiego metropolity, ks. Kard. Karola Wojtyły, który już jako papież Jan Paweł II, w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, odwiedził także Nową Hutę i modlił się u stóp mogilskiego Krzyża. To on w czasach pasterzowania krakowskiemu Kościołowi uparcie odwiedzał place budowy nowohuckich świątyń, gdzie przy polowych ołtarzach, w mroźne i śnieżne noce odprawiał pasterki, a o świcie wielkanocnych poranków prowadził procesje rezurekcyjne – najpierw na budowie kościoła w Bieńczycach, później w Mistrzejowicach i na Wzgórzach Krzesławickich.

Reklama

„Będziemy wspólnie się zmagać…”

17 września 1978 r. Kardynał Karol Wojtyła wygłosił swoją ostatnią homilię jako Biskup i Metropolita Krakowski w Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile podczas uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego. Przyzywał serdeczną modlitwą Matkę Bożą ze wszystkich Sanktuariów Maryjnych Archidiecezji, gdzie są Jej koronowane obrazy, tu pod Krzyż Jezusa Mogilskiego. A potem mówił: „W szczególny sposób przybywamy tutaj dzisiaj, ażeby polecić Chrystusowi i Jego Matce nowego, kilka tygodni temu wybranego, następcę Piotra, Papieża Jana Pawła I. Pozwólcie, że o tym ostatnim Papieżu, przynajmniej w kilku słowach wspomnę na tym miejscu. (…) Pan Jezus Go wybrał – jest to twarz dobra, serdeczna, ludzka, łatwo się uśmiechająca, bliska. (…) On wziął krzyż Kościoła w świecie współczesnym. (…) Bo nie można wykluczyć Krzyża z dziejów człowieka”. Potem Kardynał Wojtyła kreślił program wspólnoty i jedności z Ojcem Świętym – „poprzez miłość, która daje siłę sprawiedliwości, poprzez szukanie dróg dla Ewangelii w naszym życiu, poprzez szukanie warunków ewangelizacji” – by wreszcie zakończyć mocnym stwierdzeniem: „będziemy wspólnie się zmagać…”. Czy mógł wtedy wiedzieć i czuć, że kreślił program swojego pontyfikatu, swojego papieskiego posługiwania? Wnet po tym kazaniu w Mogile, pojechał do Rzymu na następne, na „swoje” konklawe. To jemu poleciła Opatrzność Boża wziąć po Janie Pawle I nie tylko imiona, ale i ten krzyż Kościoła w świecie współczesnym i to szukanie dróg dla Ewangelii – w życiu rodziny chrześcijańskiej i całej rodziny ludzkiej, i to zmaganie. Jakże potrzebne było mu to mocne oparcie o Krzyż Chrystusa.

Nic zatem dziwnego, że osiem miesięcy później, gdy stanął na swojej ojczystej i rodzinnej ziemi, w swoim mieście Krakowie, wśród wielu propozycji odwiedzin, wybór padł na Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile. Tutaj też przybył dnia 9 czerwca 1979 r. w wigilię Jego wielkiej modlitwy z narodem na Błoniach Krakowskich, gdzie przyzywał Ducha Świętego, aby odnowił łaską bierzmowania moc swoją świętą w sercach rodaków.

Reklama

Nowa ewangelizacja po raz pierwszy

Podczas homilii wygłoszonej 9 czerwca 1979 r. w ogrodach opactwa przy ul. Klasztornej Jan Paweł II po raz pierwszy w swoim nauczaniu użył wyrażenia „nowa ewangelizacja”. – “Nieustraszony Biskup Krakowski Karol Wojtyła na przemyślaną indoktrynację oraz inwigilację odpowiedział autorskim programem nowej ewangelizacji. Śmiało można powiedzieć, że odpowiedzią Kościoła na Nową Hutę była nowa ewangelizacja.” – pisze o. dr Piotr Chojnacki OCist, Opat Mogilski – “Jan Paweł II stał się patronem Nowej Huty i nowej ewangelizacji. Stał się opiekunem nas wszystkich.”.

24 maja 2012 r. papież Benedykt XVI skierował słowo do włoskich biskupów, w którym przypomniał wizytę Jana Pawła II w Nowej Hucie w 9 czerwca 1979 r. i zacytował fragmenty jego homilii ze Mszy św. sprawowanej w Opactwie Cystersów w Krakowie-Mogile. Mówił m.in.: “Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzyż, było to już w okresie Millennium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza.”

Reklama

Amatorski film ks. Kazimierza Malagi, dokumentujący wizytę Jana Pawła II w Mogile z perspektywy ołtarza polowego.
Na filmie możemy dostrzec m.in. ks. kardynała Josepha Ratzingera:

Obchody 40. rocznicy wizyty Papieża w Opactwie Cystersów

Uroczysta Msza św., wyjątkowy koncert a także wystawa pamiątkowych fotografii uświetnią obchody 40. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Opactwie Cystersów w Krakowie – Nowej Hucie. „Kto wie, jak potoczyłyby się losy Kościoła w Polsce, gdyby w 1978 r. na Stolicę Piotrową powołano kardynała, który nie podchodziłby do sprawy komunizmu w Polsce tak osobiście” – zastanawia się o. Piotr Chojnacki OCist opat mogilski we wstępie do wznowionego specjalnie z okazji rocznicy wydania albumu „Nowa Huta – nowa ewangelizacja”. Zawiera on wiele unikatowych fotografii dokumentujących papieską wizytę a także wiele wspomnień osób zaangażowanych w jej organizację.

W  rocznicę pamiętnej wizyty, 9 czerwca 2019 r. o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Dominika Chuchera OCist – opata szczyrzyckiego, którą uświetni występ Chóru Bazyliki Cystersów pod dyrekcją Stanisława Kowalczyka. O 19.00  na dziedzińcu przed bazyliką rozpocznie się koncert poezji Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Usłyszymy interpretacje, które znalazły się na wydanej w 2000 r. płycie: Miłość mi wszystko wyjaśniła z muzyką zespołu. Wstęp jest wolny.

Z okazji 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krakowie Mogile otwarta została także  wystawa fotografii dokumentujących to wydarzenie. Zdjęcia można będzie oglądać do 30 września.  Album „Nowa Huta – nowa ewangelizacja” można nabyć w sklepiku Cistels na dziedzińcu klasztornym.

Współorganizatorem rocznicowych wydarzeń w opactwie cysterskim jest Nowohuckie Centrum Kultury. Wpisują się one w kalendarz obchodów 70-lecia powstania tej dzielnicy.

materiały prasowe, mogila.cystersi.pl, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę