Nasze projekty

Ks. Pawlukiewicz o miłości, małżeństwie i nie tylko

"Wiecie co to znaczy być w niezręcznej sytuacji? To kiedy stoisz w kolejce do nieba za Matką Teresą i słyszysz jak anioł do niej mówi: Mogłaś się bardziej postarać!". To jedna z dziesiątek anegdot które usłyszeli od ks. Piotra Pawlukiewicza uczestnicy spotkania w Lublinie. Przeczytaj, co jeszcze zaproszeni goście mówili o miłosierdziu (i nie tylko)!

Reklama

Konferencja „Zaryzykuj miłosierdzie, przekrocz granicę!” to pierwsze spotkanie z cyklu konferencji ze znanymi i cenionymi duszpasterzami które powstaje we współpracy Caritas Polska, wydawnictwa RTCK i portalu Stacja7.pl. Spotkanie z dr. Krzysztofem Mielcarkiem i ks. Piotrem Pawlukiewiczem odbyło się 26 kwietnia w Lublinie.

Zaraz po wstępie organizatorów, jako pierwszy konferencję wygłosił Krzysztof Mielcarek – doktor habilitowany teologii biblijnej, pracownik Katedry Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Reklama

Art1

Zaproszony gość tłumaczył zebranym niuanse tekstów biblijnych i wyjaśniał różnice w ich znaczeniu, w zależności od tego, czy czyta się je w przekładzie polskim, czy bezpośrednio z Greki. Wyjaśniał również w jaki sposób się objawia błogosławieństwo w naszym życiu i dlaczego aktywność człowieka odpowiada aktywności Boga.

Reklama

Głównym punktem spotkania była konferencja znakomitego rekolekcjonisty i kaznodziei ks. Piotra Pawlukiewicza – którego raczej przedstawiać nie trzeba. Ks. Piotr w swoim stylu poruszał istotne tematy, takie jak miłość czy poświęcenie, w typowym dla siebie lekkim języku, przeplatając prawdy teologiczne licznymi anegdotami i przykładami.

Piotr Pawlukiewicz

Reklama


Z jego bardzo bogatej w treść konferencji, udało nam się wyłuskać kilka perełek o małżeństwie, Bożych tajemnicach czy miłosierdziu, które przemawiają swoją prostotą i mądrością. Przeczytajcie teksty które padły w Lublinie!


 O miłości


„Miłość to dawanie i branie. Są ludzie, do których jak przyjedziesz w imieniny, to tak wepchną w ciebie te wszystkie kurczaki i kotlety, że ledwo wychodzisz, a jak ich do siebie zaprosisz to nic nie skosztują. Broń Boże, odchudzam się! Prawdziwa miłość to przyjąć od kogoś i nakarmić drugiego.”

„Kochać to nie patrzeć na siebie, tylko patrzeć wspólnie w jednym kierunku.”

„Miłość to strzeżenie dobra w drugim człowieku. I strzeżenie, żeby było to dobro jak największe.”

IMG_6216

O małżeństwie


„Nikt z nas nie pójdzie do nieba sam. Pójdziesz z żoną, z mężem, z parafianami. Miłość czasem możemy mylić z egoizmem religijnym. Ja ci będę prawił komplementy i ty mi też będziesz prawić komplementy. To jest handel, a miłość nie ma nic wspólnego z handlem. Dlaczego potrzebny jest ktoś trzeci, w rodzinie to będzie dziecko, który sprowadza na ziemię. Wtedy trudniej o ten dwuosobowy egoizm.”

„Jak poznać, że szatan wszedł w rozmowę małżonków? Po tym, że pojawiają się słowa „zawsze” i „nigdy”. Jak mi przychodzi starsza pani i mówi: Ja zawsze chciałam dobra dla mojej rodziny – to jej odpowiadam: Dzień dobry Maryjo! Nie ma nikogo kto by chciał zawsze dobra albo zawsze zła.”

IMG_6225

O naszym staraniu


„Wiecie co to znaczy być w niezręcznej sytuacji? To kiedy stoisz w kolejce do nieba za Matką Teresą i słyszysz jak anioł do niej mówi: Mogłaś się bardziej postarać!”

O Bożych tajemnicach


„Jesteśmy przyzwyczajeni że wszystko chcemy natychmiast – a w Kościele wszystko się dzieje wg planu Bożego. Apostołowie musieli 3 lata chodzić za Jezusem, a my byśmy wszystko już chcieli. Do ojca Augustyna przyszła kiedyś kobieta i mówi, że mąż pije już 30 lat, że jest alkoholikiem, że wytrzymać się nie da i co by ojciec polecił?. Rumianek. Trzy razy dziennie – odpowiedział.”

„Wielu ludzi się przejechało na tym, że chciało poznać wszystkie boskie tajemnice. Dlaczego mama umarła, czemu taka tragedia się zdarzyła? Zostawmy Bogu Jego tajemnice!”

IMG_6226

O Jezusie Miłosiernym


„Jeśli ci świat pokazuje, że jesteś zerem, to idź pod obraz Jezusa Miłosiernego i proś: Błogosławi mi! Żeby zło nie przechyliło szali, ale żeby serce Jezusa oświeciło twoje serce.”

„Komu Jezus błogosławi na obrazie (Jezusa Miłosiernego)? Wszystkim. Błogosławi mordercy, prostytutce, złodziejowi. Nie na ich działalność, ale na to, że weszli do kościoła.”

„Pewna siostra zakonna przyszła do biskupa i mówi, że widzi Jezusa. Biskup nie bardzo chciał wierzyć, więc poprosił ją, żeby zapytała Jezusa jakie miał grzechy na ostatniej spowiedzi. Po kilku dniach siostra wraca i mówi: zapytałam Jezusa o grzechy księdza biskupa! – I co odpowiedział? – Że nie pamięta.

IMG_6242


Już wkrótce kolejne konferencje! Śledźcie na bieżąco nasz fanpage!

wklejkaWybrałamŻycie

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite