Nasze projekty

Diecezja Pelplińska oczekuje na Symbole ŚDM

8 grudnia Papież Franciszek uroczyście rozpoczął Rok Miłosierdzia. Inauguracja Roku Świętego w Diecezji Pelplińskiej odbędzie się 12 grudnia. Będzie miała ona wyjątkowy charakter, gdyż na zakończenie uroczystej celebracji zostaną wprowadzone do świątyni Symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Salus Populi Romani.

Reklama

To wydarzenie zapoczątkuje peregrynację symboli na terenie diecezji pelplińskiej, która potrwa do 26 grudnia. „W tym wyjątkowym czasie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia oraz samego ich przeżywania symbole Światowych Dni Młodzieży dają nam możliwość głębszego spotkania z przychodzącym Jezusem.” – mówi Weronika Kotlenga z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży. „Przez te 13 dni dotrą one do najróżniejszych zakątków naszej diecezji. Odwiedzą chorych, więźniów i ubogich. Będą w kościołach, szkołach, na ulicy i w galeriach. Chcemy, aby w tym czasie Chrystus spotkał się z każdym z nas” – dodaje.


Szczegółowy plan peregrynacji dostępny jest na stronie Diecezjalnego Centrum Diecezji Pelplińskiej.


Drewniany krzyż, nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 roku z okazji Jubileuszu Odkupienia. Po zakończeniu obchodów, papież Jan Paweł II przekazał ten Krzyż młodym wzywając: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. Od tego czasu Krzyż ŚDM dotarł na wszystkie kontynenty świata. Przy nim modlono się między innymi w miejscu zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku.

Reklama

Od 2003 roku wraz z Krzyżem wędruje Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Święty Jan Paweł II przekazał ją młodzieży mówiąc: „Wiedzcie, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.


Diecezjalne Centrum Przygotowań ŚDM w Pelplinie

Reklama

plaster grafika promująca

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite