Fot. materiały prasowe, jcomp/Freepik

40-dniowe ćwiczenia ze Zdrapką Wielkopostną

Ten wyjątkowy Wielki Post, okres 40 dni indywidualnej pokuty i nawrócenia, rozpoczynamy w momencie, w którym świat go najbardziej potrzebuje. Podejmij wyzwanie 40 zadań!

Reklama

Akcja Zdrapki Wielkopostnej od lat daje impuls do działania przynosząc naręcze kreatywnych pomysłów skłaniających do głębokiej duchowej odnowy. Tegoroczna karta z zadaniami na każdy dzień zabiera nas w podróż przez meandry duchowości ignacjańskiej.

Uczestnicy zdrapki, razem z generałem św. Ignacym Loyolą, udadzą się na 40-dniowe ćwiczenia dając sobie szansę na indywidualny, rodzinny i wspólnotowy wzrost. Przemienione serca potrafią wyzwolić więcej dobra, nieść miłość dalej, pomagać mądrzej i dawać pokój tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Hasło przewodnie akcji zaprasza do tego, żeby “W Chrystusie odkryć wszystko na nowo” i zobaczyć rzeczywistość oczami Boga.

Ten Wielki Post może przypominać ćwiczenia w koszarach

Ten Wielki Post może przypominać ćwiczenia w koszarach, w których chrześcijanie mobilizują się do wzmożonej praktycznej pracy duchowej. Już teraz trwa sprawdzian z miłości, solidarności i otwartości naszych serc.

Reklama
Reklama

O ile bardziej dalekosiężna i efektywna będzie wszelka pomoc, jeśli pomnożymy w sobie miłość i spojrzymy na świat z perspektywy nieba. O miłości pięknie i łatwo się mówi, trudniej się jednak do niej dorasta. Czy przeglądając się słowach Pisma Świętego możemy powiedzieć, że do niej dorastamy?

Zainspiruj się!

Posłuchajmy inspiracji, jakimi podzielili się z nami katolicy aktywni w przestrzeni publicznej.

Maciej Gnyszka (biznesmen, bloger, prezes Towarzystw Biznesowych): Przede wszystkim staram się zdefiniować wroga – poznać swoje wady. Z całej palety wybieram te, z którymi najwyższa pora się pożegnać. Biorę na warsztat jedną albo dwie i wyznaczam sobie cele z nimi związane. Zgodnie z klasyką duchowości, oprócz uderzenia w wady, staram się rozbudzić cnoty przeciwne, dlatego określam konkretne praktyki, które podejmę, aby te cnoty w czasie Wielkiego Postu rozwinąć.

Reklama
Reklama

Joanna Miśkiewicz (dziennikarka Adeste): Staram się więcej czasu poświęcić na modlitwę. Bardzo dobrze pamiętam Wielki Post, w którym postanowiłam codziennie odmawiać różaniec. Z racji tego, że wtedy trudno mi było znaleźć spokojny moment na odmówienie całości, zaczęłam go dzielić na dziesiątki do odmówienia w ciągu dnia. W ten sposób modliłam się i po przebudzeniu, i w autobusie, i podczas przerwy między zajęciami, i powrotu do domu, i wieczorem. To były krótkie chwile, ale miałam dzięki temu wrażenie, że cały mój dzień jest wypełniony modlitwą.

Krzysztof Głowacki (autor profilu na FB: Wierność jest sexy): Mój sprawdzony sposób na dobre przygotowanie do Wielkiego Postu? Zastanawiam się jaka jest jedna rzecz, którą chcę zmienić w swoim życiu, a potem realizuję ten zamiar małymi krokami.

Aleksandra Mieczyńska (dziennikarka Radia Fiat): Piszę te słowa w dniu ataku Rosji na Ukrainę. Karnawał siłą rzeczy zniknął z horyzontu wcześniej niż Wielki Post przyszedł. Przez ostatnie tygodnie towarzyszył mi fragment z Księgi Ezechiela (Ez 14, 21-22): „Bo tak mówi Pan Bóg: Nawet gdybym zesłał na Jerozolimę owe cztery moje straszne klęski – miecz, głód, dzikie zwierzęta i zarazę, aby w niej wyniszczyć ludzi i zwierzęta, to jeszcze pozostanie tam Reszta, która ocali synów i córki”. To przez te słowa czuję się podprowadzona pod tegoroczny Wielki Post.

Reklama

ks. Sebastian Picur: Ważne wydarzenia skłaniają do wcześniejszego przygotowania. Podobnie jest z Wielkim Postem, który trwa kilka tygodni i prowadzi na głębiny modlitwy, ascezy i życia duchowego. Aby jak najowocniej przeżyć Wielki Post, należy się do niego dobrze przygotować. Oczywiście zachęcam do tego, aby już wcześniej podjąć modlitwę o dobre przeżycie tego okresu liturgicznego. Można pomyśleć o postanowieniach i ich owocność zawierzyć Chrystusowi przez Maryję. Polecam ciekawą inicjatywę pomagającą twórczo przeżyć Wielki Post o nazwie „Zdrapka Wielkopostna”. Zawarte w niej ćwiczenia na każdy dzień skłaniają do aktywności i jeszcze większego zaangażowania, co prowadzi do szerszej otwartości na Bożą łaskę. To właśnie „Zdrapka Wielkopostna” świetnie wpisuje się w przygotowywania do tego wyjątkowego czasu.

Agnieszka Gawrych/materiały prasowe


KUP ZDRAPKĘ:
Na stronie zdrapkawielkopostna.pl>>>
W sklepie Stacji7 dobroci.pl>>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę