Nasze projekty
Reklama
FOT. See ticket for details. - Praca własna/wikipedia.org

Smoleńsk. Módlcie się za nas, kapłanów

Spotkali się jednego dnia. Płoski, Joniec, Osiński, Rumianek, Indrzejczyk, Pilch, Chodakowski, Kwaśnik, Król, Gostomski... Dziesięciu kapłanów. Lecieli jednym samolotem. Z Prezydentem Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia 2010 roku. Z Warszawy do Katynia, w 70. rocznicę zbrodni sowietów na polskich oficerach

Sobota, 10 kwietnia 2010 roku. Rześki poranek na warszawskim Okęciu. Do samolotu Tu – 154 M nr 101 wsiada 96 osób. Wśród nich aż 10 kapłanów!

W Katyniu jeszcze cisza. Rodziny Katyńskie, goście, politycy i dziennikarze czekają na przyjazd prezydenckiej delegacji. Jest zimno i ponuro. Nagle zaczynają bić dzwony. Biją długo… Niepokojąco…  Aż 10 minut. Gdy zalega pełna niepokoju i oczekiwania cisza, przerywa ją głos ministra Jacka Sasina:

Przyjechaliśmy tutaj dzisiaj czcić ofiary zbrodni sowieckiej w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Miał być tutaj dzisiaj Prezydent Rzeczypospolitej. Niestety Pana Prezydenta nie ma z nami. Doszło do katastrofy lotniczej. W tej chwili trwa akcja ratunkowa. Ale wszystko wskazuje, że ta katastrofa miała tragiczny przebieg i tragiczne skutki. Prosiłbym wszystkich Państwa żebyśmy w tej chwili pomodlili się, wzięli udział w Mszy za wszystkich tych, którzy zginęli, a udawali się tutaj, aby modlić się za zamordowanych.

Reklama

Nie tak miała wyglądać ta Msza w Katyniu…

Mieli wspólny cel. Uczcić pomordowanych, odprawić Mszę…  Dziesięciu kapłanów. O każdym można napisać więcej. Tu tylko kilka słów.


Biskup Tadeusz Płoski, gen. dywizji

fot. Mariusz Kubik/CC BY 3.0/wikipedia.org

Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego. Doktor habilitowany nauk prawnych. Miał 54 lata.

Był pierwszym z kapelanów wojskowych absolwentem Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego w Akademii Obrony Narodowej. Od 1995 roku dziekan Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, a po ich rozwiązaniu – w 2000 kapelan Biura Ochrony Rządu.

Przez wiele lat był korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W 2004 roku Jan Paweł II mianował go Biskupem Polowym Wojska Polskiego.

Pochowany w Kaplicy Lotników w Katedrze Polowej w Warszawie.

Reklama

Ksiądz Ryszard Rumianek

FOT. ARCHIDIECEZJA.WARSZAWA.PL

Rektor Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. Teolog i biblista. Miał 63 lata.

W latach 1998-2001 kierował Katedrą Filologii Biblijnej uczelni, a od 2001 Katedrą Historii Biblijnej. W 2002 został prorektorem UKSW do spraw ogólnych i badań naukowych, a trzy lata później rektorem Uniwersytetu. Mimo ogromu zajęć – nie zrezygnował z wykładów.

Był znawcą Pisma Świętego. Wiele razy prowadził pielgrzymki po Ziemi Świętej.

Pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Pyrach.

Arcybiskup Miron Chodakowski

FOT. PRAWOSLAWNYORDYNARIAT.WP.MIL.PL

Zwierzchnik prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego. Miał 53 lata. Pochodził z Białegostoku. W 1998 roku został wyniesiony do godności biskupa, a 10 lat później – arcybiskupa. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała dywizji.

W klasztorze w Supraślu, gdzie został pochowany, odwiedzać można Izbę Pamięci abp. Mirona. Znalazły się tam szaty liturgiczne, mundury, odznaczenia i osobiste pamiątki arcybiskupa.

Reklama

Ksiądz Bronisław Gostomski

FOT. SMOLENSK.MUZHP.PL

Opiekun brytyjskiej Polonii i kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Miał 62 lata. Był kapłanem diecezji płockiej, ale przez ponad 30 lat pracował w Anglii, a przez ostatnich siedem pełnił funkcję proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie.

10 kwietnia ks. Gostomski towarzyszył prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu w uroczystościach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Pochowany na cmentarzu w rodzinnym Sierpcu.

Ksiądz Roman Indrzejczyk

FOT. ARCHIDIECEZJA.WARSZAWA.PL

Spowiednik i kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Miał 79 lat.

W czasach komunizmu aktywnie wspierał opozycję. W latach 80-tych na terenie jego parafii odbywały się spotkania Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Komitetu Obywatelskiego, które przygotowywały Okrągły Stół.

Ks. Indrzejczyk dwukrotnie pełnił funkcję duszpasterza służby zdrowia, był członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Był proboszczem i nauczycielem religii – uczyć nie przestał nawet na emeryturze, po 2004 roku.

Pochowany na Powązkach.

Ojciec Józef Joniec

FOT. SMOLENSK.MUZHP.PL

Zakonnik Zakonu Szkół Pobożnych – Pijarów, Prezes Stowarzyszenia „Parafiada”. Miał 51 lat.

W 1992 roku założył Stowarzyszenie „Parafiada”. Dzięki niemu od lat do Warszawy na Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży przyjeżdża kilka tysięcy osób z Polski i ze środowisk polonijnych, głównie ze Wschodu.

Ojciec Joniec był organizatorem patriotycznego programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci (tyle znamy nazwisk polskich oficerów zamordowanych przez NKWD).

Pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ksiądz Zdzisław Król

FOT. ARCHIDIECEZJA.WARSZAWA.PL

Kapelan Rodzin Katyńskich, przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki i postulator jego procesu beatyfikacyjnego.

Był jednym ze współorganizatorów pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

W czasie stanu wojennego ks. Król angażował się w pomoc dla rodzin osób internowanych. Władze komunistyczne próbowały go zastraszyć, a nawet dwukrotnie zamordować. Ks. Król nie poddał się presji.

Pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ksiądz Jan Osiński

Wicekanclerz Kurii Polowej Wojska Polskiego, osobisty sekretarz biskupa polowego Tadeusza Płoskiego. Miał 35 lat.

Od 2004 roku pracował jako wikariusz w Katedrze Polowej w Warszawie. Sprawował wiele dodatkowych funkcji: m.in. kapelana Wojskowego Wymiaru Sprawiedliwości, kapelana Pierwszej Bazy Lotniczej w Warszawie, a także naczelnego kapelana Straży Ochrony Kolei oraz kapelana Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.

Pochowany w Kaplicy Lotników w Katedrze Polowej w Warszawie. Pośmiertnie mianowany na stopień pułkownika.

Ksiądz Andrzej Kwaśnik

FOT. ARCHIDIECEZJA.WARSZAWA.PL

Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich i warszawskiej Policji. Proboszcz Parafii św. Tadeusza Apostoła w Warszawie. Miał 54 lata.

Pracę duszpasterską łączył z wieloma dodatkowymi funkcjami, był m.in. wizytatorem nauczania religii oraz członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także duszpasterzem środowisk motocyklistów. Zainicjował Msze dla motocyklistów w intencji ofiar wypadków na drogach, które odprawiał na rozpoczęcie i zakończenie każdego sezonu. Przyjeżdżało na nie co roku kilkuset harleyowców.

Pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ksiądz Adam Pilch

fot. Kalip78 – Praca własna/ CC BY 3.0

Pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Miał 45 lat.

W latach 90-tych pełnił obowiązki wikariusza biskupa Kościoła, oraz był przewodniczącym Komisji Młodzieży przy Polskiej Radzie Ekumenicznej. W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym.

Pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady. Pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.


Smoleńsk. Módlcie się za nas, kapłanów
fot. domena publiczna/wikipedia.org

***

Gdy w Katyniu rozpoczęła się Msza za ofiary katastrofy, w Smoleńsku dymiły jeszcze zgliszcza. Gdzieś, wśród 96 ciał pasażerów, leżało ciało w pijarskiej sutannie. Ojciec Józef Joniec, pijar.

Skromny, ciepły, dobry człowiek – bardzo się cieszył, że będzie w Katyniu. Traktował to jako wyróżnienie: „Ja, zwykły zakonnik, lecę z prezydencką delegacją…?” – nie mógł się nadziwić. „To cały ojciec Józef” – wspomina Maria Kujel, wieloletnia współpracowniczka Parafiady i przyjaciółka pijara. 12 kwietnia, w poniedziałek, o. Joniec wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, mieli zasadzić Dąb Pamięci w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Gdzieś w błocie smoleńskim leżało także ciało bp. Płoskiego.

Biskup Tadeusz Płoski wziął ze sobą obrazki z modlitwą i wizerunkami świętych. Lubił je rozdawać. To taki stary, dobry obyczaj, a biskup pielęgnował tradycję. Do Katynia zabrał obrazki z wizerunkiem Maryi z małym Jezusem, z orłem w koronie, w otoczeniu biało – czerwonych sztandarów. Obrazki wróciły do Katedry Polowej w Warszawie. Przetrwały – nadpalone i stopione w jedną bryłkę. Oglądam je, a po głowie błądzą myśli: jak przetrwały to wszystko? Przecież to tylko papier… Są nawet jakby silniejsze – scalone, sklejone, zespawane w wysokiej temperaturze… A biskupa nie ma… Nie ma też pozostałych kapłanów.

Pozostały rzeczy, przedmioty. Oglądam różańce oraz piękny, srebrny ryngraf z Matką Boską. Jest sutanna księdza Osińskiego. Cała. Tylko to trójkątne, niewielkie, rozdarcie na wysokości brzucha… Jest pierścień biskupa Płoskiego. Ale nie ma krzyża, pektorału. Pewnie został gdzieś na Wschodzie…

W ostatniej publicznej Mszy, odprawionej w Katedrze Polowej, w piątek 9 kwietnia, w przeddzień swojej śmierci, biskup Płoski poprosił: „módlcie się za nas, kapłanów”.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja