Nasze projekty
fot. Aryton/iam_os/Unsplash

W święto katedry św. Piotra można uzyskać odpust zupełny. Co trzeba zrobić?

W święto katedry św. Piotra można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie jakiejkolwiek katedry i odmówienie "Ojcze nasz" oraz "Credo". Trzeba również spełnić pozostałe warunki zwykłe potrzebne do uzyskania odpustu. Przypominamy je w tym tekście.

Reklama

Katedrą zwano od początku przede wszystkim uroczyste krzesło, na którym w czasie liturgii zasiadał biskup. Od początku w rzymskiej wspólnocie chrześcijan szczególną czcią otaczano krzesło, na którym zasiadał św. Piotr. Dla wspomnienia jego władzy i jedności, jaką zapewnia Kościołowi, 22 lutego obchodzimy święto katedry św. Piotra.

Choć to święto zostało ustanowione dopiero w 1558 r. przez papieża Pawła IV, katedrę św. Piotra czczono w Kościele od początku. Odkąd powstała bazylika św. Piotra w Watykanie, katedra, czyli to Święto-Piotrowe krzesło było widoczne w eksponowanym miejscu. Szczątki pierwszego „mebla” oprawiono w kość słoniową, nadając kształt zbliżony do pierwotnego. 

Nie chodzi o mebel

Jednak w święcie tym nie chodzi o czczenie mebla, ale o wspomnienie wyjątkowej funkcji, jaką wśród chrześcijan od początku pełnił św. Piotr i jego następcy. Naukę o jego roli formułowali od początku Ojcowie Kościoła, pisząc o św. Piotrze, że jest „fundamen­tem Kościoła”, „skałą, na której Chrystus zbudował Swój Kościół”, „księciem i obrońcą wszystkich innych”, „naczelnym wodzem i zwierzchnikiem apostołów”, „głową i księciem drugich”, „kamieniem, na którym Kościół zbudowany” (Orygines, Euzebiusz, św. Cyryl Aleksandryjski, św. Grzegorz, św. Bazyli). 

Reklama

Dzień modlitwy za następcę św. Piotra

Święto Katedry św. Piotra to przede wszystkim okazja do modlitwy za obecnie urzędującego następcę św. Piotra oraz za jedność Kościoła, którą on uosabia. 

Wspominał o tym papież Franciszek. „Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze” – prosił Franciszek.

Szansa na odpust zupełny

W święto Katedry św. Piotra można zyskać odpust zupełny za nawiedzenie jakiejkolwiek katedry i odmówienie „Ojcze nasz” oraz „Credo”. Pozostałe warunki zwykłe potrzebne do uzyskania odpustu to:

Reklama
  • brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego
  • bycie w stanie łaski uświęcającej
  • przyjęcie Komunii Świętej
  • modlitwa w intencjach, w których modli się Ojciec Święty np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”

ad, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę