Nasze projekty
fot. Freepik

W piątek święto Matki Bożej Gromnicznej. Czy trzeba iść do kościoła?

Jeśli katolicy nie uczestniczą w mszy świętej w święta nakazane, popełniają grzech ciężki. W piątek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Wyjaśniamy, czy tego dnia należy uczestniczyć w mszy świętej.

Reklama

Co roku święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, obchodzimy 2 lutego, który w tym roku przypada w piątek. Tradycyjnie, tego dnia w czasie mszy świętej święcimy świece, które mają przypominać chrześcijanom, że Chrystus jest światłością świata, która rozjaśnia wszystkie mroki.

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, do których należą wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości.

ZOBACZ TEŻ: Gromnica – świeca, która niesie światło Chrystusa

Reklama

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, nieuczestniczenie w mszy świętej niedzielnej bez ważnego powodu jest grzechem ciężkim. Tak pisze o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (art. 2181).

Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz:

1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Reklama

Jak widzimy, święto Ofiarowania Pańskiego nie należy do świąt nakazanych, więc tego dnia możemy, ale nie musimy uczestniczyć w mszy świętej – co w praktyce oznacza, że nie popełnimy grzechu ciężkiego nie idąc na mszę świętą.

Jednak wiara nie jest zbiorem zakazów i nakazów, a żywą relacją z Bogiem. Dlatego zachęcamy, aby uczestniczyć w mszy świętej, jak najczęściej.

ZOBACZ TEŻ: Święta nakazane. Kiedy trzeba iść do kościoła?

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę