Nasze projekty

Wniosek o pozostawienie krzyża na Błoniach

O pozostawienie krzyża stojącego na Błoniach po nabożeństwie z papieżem Franciszkiem dla uczczenia miejsca, w którym modliło się trzech papieży, wnoszą w liście otwartym do władz Krakowa inicjatorzy. Proszą też o poparcie kard. Stanisława Dziwisza

Reklama

Jak czytamy w liście otwartym, który w niedzielę otrzymała PAP, „Błonia krakowskie to miejsce szczególne”. „W ciągu 37 lat modlili się tu kolejni papieże. Najpierw, poczynając od 1979 roku, kilka razy modliliśmy się tu ze św. Janem Pawłem II. Potem, w 2006 roku, młodzi modlili się z Benedyktem XVI. A obecnie, w tym samym miejscu, odprawiona została Droga Krzyżowa z udziałem ojca świętego Franciszka. Jest więc to miejsce omodlone przez trzech papieży. Nie ma wiele takich miejsc na świecie. Trzeba to podkreślić! Trzeba o tym stale pamiętać!” – napisali w przekazanym PAP liście otwartym inicjatorzy.

Jak podkreślają, ich oczekiwanie podzielają uczestnicy ŚDM i mieszkańcy Krakowa, z którymi rozmawiali.

Reklama

„Krzyż jest znakiem, który był zawsze obecny podczas modlitwy sprawowanej w tym szczególny miejscu. Jest więc to znak, który powinien świadczyć wobec współczesnych i przyszłych pokoleń o szczególnym znaczeniu tego miejsca” – wskazują.

Reklama

Dlatego „w czasie, gdy jeszcze na Błoniach stoi krzyż wzniesiony w związku z wizytą Ojca Świętego Franciszka”, zwracają się do kard. Stanisława Dziwisza o poparcie ich obywatelskiego wystąpienia wobec władz Krakowa.

Do prezydenta Krakowa i Rady Miasta Krakowa kierują natomiast „wniosek o podjęcie stosownych decyzji administracyjnych, które umożliwią pozostawienie na Błoniach krakowskich krzyża zbudowanego w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży”.

Reklama

„Niech pozostanie on na swoim miejscu. Wystarczy tylko opracować i zrealizować projekt zagospodarowania najbliższego otoczenia, aby zaistniał tu znak odpowiednio upamiętniający ten czas łaski przeżywany z trzema papieżami przez mieszkańców Krakowa i młodych z całego świata” – napisali w liście otwartym.

„Piszemy ten list z nadzieją, że umieszczony na Błoniach krakowskich Krzyż Chrystusowy już tam pozostanie i będzie przypominał nam oraz następnym pokoleniom o szczególnym wyróżnieniu Krakowa i tego miejsca w naszym mieście” – napisali autorzy wniosku w przekazanym PAP komunikacie.

Pod wnioskiem „w imieniu licznej grupy inicjatorów” podpisali publicyści, wydawcy, naukowcy i lekarze, a także artysta fotografik Adam Bujak, szef Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców prof. Janusz Kawecki (publikuje w „Naszym Dzienniku”, występuje też w TV Trwam i Radiu Maryja).

PAP nie udało się w niedzielę skontaktować z adresatami pisma.


(PAP)

hp/ wkt/

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite