Nasze projekty

Pielgrzymi modlili się przy relikwiach Piera Giorgia Frassatiego

Oficjalne powitanie pielgrzymów z Francji w Tarnobrzegu odbyło się 21 lipca br. w kościele ojców dominikanów. Uroczysta Jutrznia odprawiona została przy relikwiach bł. Piera Giorgia Frassatiego, które peregrynują po Polsce w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży

Reklama

W modlitwie uczestniczyli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz bp. Michel Dubost ordynariusz francuskiej diecezji Évry-Corbeil-Essonnes, który przybył wraz ze swoimi młodymi diecezjanami.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zgromadzonej młodzieży nawiązał do wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej Francji oraz obchodzonej w naszym kraju 1050. rocznicy chrztu Polski.

Reklama
Reklama

– Przyjechaliście tutaj, by ubogacić nas waszym świadectwem wiary. A my pragniemy podzielić się z wami naszym. Francja nazywana jest pierwszą i najstarszą córą Kościoła. My w tym roku świętujemy 1050. rocznicę chrztu Polski i jestem przekonany, że możemy się wiele od was nauczyć – mówił biskup.

Ordynariusz przypominając postać bł. Piera Giorgia Frassatiego, jednocześnie wskazywał go jako przykład do naśladowania przez młodych.

Reklama
Reklama

– Dzisiaj gromadzimy się przy relikwiach bł. Pier Giorgia Frassatiego. Był młodym i wysportowanym mężczyzną, ale przede wszystkim miał żywą i mocną wiarę. Ona uczyniła jego człowieczeństwo prawdziwie pięknym. Taką wiarę może mieć tylko człowiek ośmiu błogosławieństw, jak określił go przed wielu laty św. Jan Paweł II. Jeśli będziemy podążali drogą Ewangelii, nie tylko doświadczymy prawdziwego szczęścia, ale i inni będę z nami szczęśliwi – podkreślił sandomierski hierarcha.

Po modlitwie, zanoszonej w dwóch językach, nastąpiło oficjalne pożegnanie trumny z ciałem bł. Pier Giorgia. Relikwie młodego tercjarza odjechały w kondukcie do klasztoru ojców dominikanów w Jarosławiu, skąd trafi do Rzeszowa, by 23 lipca dotrzeć do Krakowa.

Reklama

Na francuskich gości zaś w salach katechetycznych oczekiwał słodki poczęstunek oraz aromatyczna kawa a następnie wiele atrakcji nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Dla wielu mieszkańców Tarnobrzega, gościna jakiej udzielają pielgrzymom zagranicznym jest okazją, by spłacić także swój dług duchowy, gdy sami uczestniczyli w międzynarodowych spotkaniach modlitewnych.

– Wraz z żoną postanowiliśmy przyjąć dwie osoby. Decyzja ta była dla nas całkiem naturalna. Przed laty jeżdżąc na spotkania wspólnoty Taizé byliśmy goszczeni zarówno przez rodziny niemieckie, które podejmowały nas w czasie przejazdu do Francji, jak też już na miejscu. Postanowiliśmy spłacić dług, jaki zaciągnęliśmy przed laty – opowiadał Artur Roman.

Bł. Pier Giorgio Frassati urodził się w 6 kwietnia 1901 r. Był członkiem m.in. Konferencji św. Wincentego a Paulo, Włoskiej Młodzieży Katolickiej. Największą rolę w jego krótkim życiu odegrał Trzeci Zakon św. Dominika, do którego wstąpił w 1922 r. przyjmując imię Girolamo. Jego największą misją życiową stało się niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Twierdził wręcz, że „fundamentem naszej religii jest Miłosierdzie, bez którego ona cała zwaliłaby się w gruzy”. Troskę i opiekę nad chorymi sam przypłacił życiem. Zaraził się bowiem chorobą Heinego-Medina, która zakończyła jego krótki żywot 4 lipca 1925 r. Jego beatyfikacji dokonał 20 maja 1990 r. papież Jan Paweł.


apis / Tarnobrzeg

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite