Nasze projekty

Sutanna ze śladami krwi – relikwia św. Jana Pawła II

Jedną z niezwykłych pamiątek po św. Janie Pawle II eksponowanych w sanktuarium Jego imienia jest sutanna, którą miał na sobie papież w czasie zamachu na jego życie w 1981 r.

Reklama

Przy sutannie, na której są ślady krwi Jana Pawła II zatrzymują pielgrzymi z całego świata odwiedzający sanktuarium na Białych Morzach. Część pielgrzymów fotografuje sutannę, umieszczoną w szklanej gablocie.

Wokół nawy głównej i prezbiterium rozmieszczono sześć kaplic a do świątyni prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać Jana Pawła II, w otoczeniu polskich świętych, beatyfikowanych i kanonizowanych przez niego.
Jedną z relikwii, która znajduje się w sanktuarium jest również ampułka z krwią. Została ona umieszczona w szklanej szkatule wewnątrz ołtarza stojącego pośrodku świątyni w Kościele Relikwii.

W sanktuarium pielgrzymi mogą także zobaczyć m. in. płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną mszę św. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu papieża.

Reklama
Reklama

W sanktuarium znajduje się również papieski krzyż pastoralny oraz ornat, którego używał Ojciec Święty. Pielgrzymi mogą zobaczyć także krzyż, przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 r. przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Celem powstania tego miejsca było m. in. utrwalanie pamięci o Janie Pawle II i promocja jego dziedzictwa.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 r. na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły. Na terenie Centrum znajduje się m. in. Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II – obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego i wieża widokowa. Obecnie trwają jeszcze prace m. in. nad Muzeum Jana Pawła II, Domem Pielgrzyma i Centrum Rekolekcyjnym.

Reklama
Reklama

led, am / Kraków

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite