Nasze projekty

Papież wróci do Rzymu specjalnym dreamlinerem

Papież Franciszek poleci z Krakowa do Rzymu specjalnym lotowskim dreamlinerem 787 oznaczonym herbem papieskim, poinformował w niedzielę na Twitterze rzecznik LOT Adrian Kubicki. Maszynę pilotować ma Jerzy Makula

Reklama

„Ten samolot został przygotowany specjalnie na ten rejs” – podkreślił Kubicki. Zaznaczył, że poprzez drobne elementy, takie jak świeże polskie polne kwiaty czy zagłówki udekorowane herbem papieskim chciano „ocieplić trochę to miejsce”. Dodał, że papież otrzyma także specjalny posiłek, podany na okolicznościowej porcelanie.

Kubicki przypomniał, że nie będzie to pierwszy rejs papieski, jaki wykonuje LOT, ale „jest to nasz pierwszy raz z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokładzie, kiedy ten rejs będzie wykonywany najnowocześniejszym samolotem świata”, czyli boeingiem 787, tzw. „dreamlinerem”.

Reklama
Reklama

Zgodnie z dotychczas istniejącym zwyczajem papież na wizyty zagraniczne udaje się włoskimi liniami Alitalia, a wraca liniami kraju, w którym gościł. Tak było w czasie wizyt w Polsce Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

Reklama
Reklama

W niedzielę samolot pilotować będzie kapitan Jerzy Makula, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej i jeden z najbardziej znanych pilotów PLL LOT.

Papież Franciszek odleci z wojskowej części lotniska Kraków Airport – porozumienie w tej sprawie zostało podpisane jeszcze w lipcu.

Reklama

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie letnim lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie.

W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,7 mln pasażerów. Na początku lipca zakończono drugi etap rozbudowy terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Balice. Prace polegały na rozbudowie i modernizacji starej hali.


(PAP)

mww/ wkt/

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite