Nasze projekty

Papieska flaga na powitanie Franciszka – już na Giewoncie

Polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński symbolicznie przywitał już Ojca Świętego Franciszka z... Giewontu, wnosząc nań flagę Światowych Dni Młodzieży oraz kamienne tablice projektu muzycznego Decalogue. Ze względu na pogodę górale zdecydowali, aby flagę umieścić na Giewoncie nieco wcześniej niż pierwotnie zamierzano

Reklama

– Nie mieliśmy innej rady, musieliśmy wyjść rano, bo warunki atmosferyczne z minuty na minutę ulegają pogorszeniu – mówi Paweł Murzyn, jeden z członków wyprawy na Giewont.

W tej chwili górale wraz z Markiem Kamińskim i pozostałymi członkami przedsięwzięcia oraz władzami miasta i pielgrzymami ŚDM jadą zaprzęgami konnymi do Kuźnic i trzymają w rękach flagi maryjne, papieskie oraz z symbolem ŚDM.

Reklama
Reklama

Akcja odbywa się w ramach projektu Decalogue, który w sposób nowy, artystycznym językiem słowa i muzyki, ma za zadanie przypomnieć światu, zwłaszcza ludziom młodym, to, co jest niezmienne i aktualne, mimo upływu lat – prawo Boże, Dziesięć Prostych Słów.

Projekt powstał z inicjatywy Radka Grabowskiego, Marcina Pospieszalskiego i ks. prof. Waldemara Cisły, który jest znanym w Polsce głosem w obronie cierpiących na świecie z powodu odrzucenia Bożego prawa i odwrócenia się od Boga. Natomiast M. Kamiński jest żywym świadectwem tego, że warto w życiu przemierzać najdalsze krańce, by szukać i odkrywać Boga w pięknie otaczającego nas świata. Jednocześnie warto Go nieść innym. Tak stanie się i tym razem.

Reklama
Reklama

To wydarzenie nawiązuje do wizyty papieża Jana Pawła II, który mówił do zgromadzonych na Mszy św. w Zakopanem, wskazując na krzyż: „On tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej – w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie”.

Flagi papieskie powiewały już kilka razy na Giewoncie. Były tam wnoszone m.in. podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 r.

Reklama

KAI / jg

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite