Nasze projekty

Kard. O`Malley: wolność polega na miłości i prawdzie

Autentyczna wolność polega na miłości, odnalezieniu prawdy i dobra. Jeśli tego dokonamy, znajdziemy szczęście w całej jego mocy, której nigdy nie zagwarantują nam pieniądze, ani dobra materialne - powiedział kard. Sean O`Malley w swojej katechezie dla pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży zgromadzonych w środę rano w krakowskiej Tauron Arenie

Reklama

Katechezę kard. O`Malleya poprzedziła tzw. prekatecheza amerykańskiego ewangelizatora Chrisa Stefanicka, który żywiołowo opowiadał amerykańskiej i brytyjskiej młodzieży m.in. o trudnej historii Polski oraz przypominał koleje życia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana M. Kolbego oraz św. Jana Pawła II.

Arcybiskup Bostonu rozpoczął katechezę od przypomnienia, że Kościół obchodzi Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Wbrew nierzadko spotykanemu przekonaniu, że Kościół jest jednym wielkim „muzeum”, do którego nie warto zaglądać, katolicy mają do spełnienia wielkie zadanie czynienia miłosierdzia wobec potrzebujących na całym świecie. Naucza o tym papież Franciszek.

Reklama
Reklama

Purpurat przypomniał, że na świecie żyje 60 mln uchodźców, którzy uciekają przed przemocą i wojną. Tylko w Nowym Jorku żyje 61 tys. bezdomnych, a w całych Stanach Zjednoczonych notuje się rocznie 50 tys. zgonów z przedawkowania narkotyków. – Każde zatem stworzenie potrzebuje miłosierdzia i dlatego Ojciec Święty wzywa nas, by właściwie żyć Jubileuszem Miłosierdzia – zaznaczył kardynał.

Reklama
Reklama

„Na Kościele spoczywa zadanie czynienia tego, o co prosił nas Jezus Chrystus – byśmy sprawili, że Boże Miłosierdzie i przebaczenie było przyjmowane na całym świecie. Franciszek mówi, że oblicze Boga jest miłosierne, a Chrystus przyszedł na ten świat, by to objawić” – powiedział arcybiskup Bostonu.

Kard. O`Malley mówił też o tym, czym jest rzeczywista wolność. Odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z młodych Amerykanów, który zastanawiał się jak odróżnić złudne poczucie wolności wyrażane przez wielu jego rówieśników, od wolności prawdziwej.

Reklama

Kardynał przypomniał, że odpowiedź na to pytanie dawał już sam Jezus Chrystus, który nauczał, że nieustanna zabawa, używki i zbytnie przywiązanie do rzeczy materialnych nie dają szczęścia. – Bo wtedy przychodzi moment prawdy, młodzieniec zdaje sobie sprawę z tego, jak puste jest jego życie – mówił arcybiskup Bostonu.

Jak podkreślił, oznaką prawdziwej dojrzałości człowieka jest uświadomienie sobie, że gdzie tkwi różnica między zabawą a szczęściem. – Życie wielu ludzi polega wyłącznie na nieustannym poszukiwaniu zabawy, ale chyba nie chcielibyście ich spotkać. Wolność polega na kochaniu oraz odnalezieniu dobra i prawdy. Jeśli tego dokonamy, znajdziemy szczęście w całej jego mocy, której nigdy nie zagwarantują nam pieniądze. Podstawą autentycznej wolności jest prawda – tego naucza nas Pan.

Tauron Arena jest od wczoraj największym centrum modlitwy dla anglojęzycznych pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odbywają się tam w tym języku Msze św., dyskusje o wierze, religii i małżeństwie, a także katechezy, konferencje i koncerty uwielbieniowe.

W niedzielę 31 lipca Tauron Arena Kraków będzie miejscem spotkania papieża Franciszka z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży.


KAI / lk

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite